Hodnocení 2020-2021

Družstvo mladších dorostenců ročníku narození 2004-2005 se v soutěžní sezóně 2020-2021 účastnilo 2. ligy České republiky, oblast Severní Morava

Vedoucí družstva / trenér: Žůrek Libor

Stojící zleva: Petr Štěpán,Halouzka Jakub,Šrot DamiánPetr Kamil, Dvořák FrantišekJenš Vitkor,Klvaňa Filip,Zgabaj Matěj,Hrachovina Richard, Žůrek Libor (trenér). ChybíPešek Vojtěch.

Rok 2020 nebyl pro sport a společenské aktivity příliš příznivý, nikterak tomu nebylo ani u družstva mladších dorostenců, které čítalo pouze 10 hráčů, z toho 2 věkově prvním rokem starší žáci, 2 věkově druhým rokem starší žáci, 2 prvním rokem mladší dorostenci a 4 druhým rokem mladší dorostenci. Své předurčila letní příprava, které se zúčastnilo minimum hráčů a ti kteří se zúčastnila, ne vždy přípravě věnovali maximum. Samozřejmě našly se mezi hráči i výjimky a to zejména u hráčů roč. 2004. Laxní přístup k letní přípravě se odrazil ve všech, čtyřech, podzimních mistrovských utkáních, ve kterých nás soupeři jasně přehráli. Družstvo herní sílu a potenciál mělo, leč bez zodpovědného přístupu všech hráčů se v kolektivním sportu nedá docílit úspěchu. To si musí uvědomit všichni hráči. Bohužel objektivní hodnocení nelze vzhledem k různým vládním restrikcím podat. Do budoucna, resp. roku 2021 si můžeme přát, aby se nejen sportovní života, ale i osobní vrátil do všem dobře známých starých dobrých kolejí a my se tak mohli naplno věnovat sportování.

Bohužel ani jaro neskýtalo lepší zítřky. Soutěže byly anulovány a nám nezbylo nic jiného než jen trénovat. Od dubna jsme trénovali společně s družstvem mužů a tím jsme si mohli alespoň v rámci klubu mezi sebou zahrát házenou. Tréninky byly dvakrát týdně (úterý, pátek), přičemž úterní trénink byl zaměřený na kondiční přípravu a páteční na hru. Tato sezóna byla pro všechny sporty nešťastná a nám nezbývalo než vzhlížet k lepším zítřkům.

Rozlosování utkání podzim 2020

DENSRAZZAHÁJENÍDOMÁCÍHOSTÉVÝSLEDEK
 03.10. 09:00 h. 10:00 h. Horka HBC Olomouc19:29 (8:12)
 27.9.12:00 h. 13:00 h. Horka Ostrava13:39 (2:22)
 4.10. 11:00 h. 13:00 h. N. Jičín Horka34:20 (18:6)
 11.10.12:00 h. 13:00 h. Horka Polanka13:46 (6:21)
zrušeno

11. 10. 2020        TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Polanka nad Odrou   13:46 (6:21)

Poslední možný den, kdy se dalo odehrát mistrovské utkání před uzavřením sportovišť jsme na „domácí“ palubovce v hale v Olšanech u Prostějova přivítali lídra tabulky a doposud neporažený tým z Polanky nad Odrou.

I přes předzápasový apel na hráče, aby do utkání vložili všechny své dovednosti a schopnosti od první do poslední minuty se tento minul účinkem a naopak jsme do utkání opět vstoupili vlažně s neúměrně velkým množstvím technických chyb. Naopak soupeř svou koncentrovanou, rychlou a hlavně bezchybnou hrou nekompromisně diktoval tempo hry, což vyústilo v desáté minutě v jednoznačné vedení soupeře v poměru 0:8. Z naší strany v utkání chyběla především kolektivní chuť po vítězství a maximální herní a emocionální nasazení všech hráčů. Svou přirozenou chuť a dravost opět realizovali pouze Matěj Zgabaj a František Dvořák. Ostatní jakoby na hřišti jen sekundovali a čekali, zda se jim nějaká ta příležitost ke vstřelení branky sama od sebe nevytvoří. Bohužel s tímto přístupem nemůžeme pomýšlet na lepší výsledky. Každý na hřišti musí chtít v útoku primárně vstřelit gól a být nebezpečný, v obraně naopak soupeři zamezit plynulé rozehrávce a střelbě na branku.

Po tomto utkání budeme mít dostatek času zapracovat na odstranění elementárních chyb, zlepšení individuálního přístupu každého z hráčů a zkolektivnit naši hru. Paradoxně nám k tomuto mohou pomoci vládní opatření ve smyslu, aby si každý hráč uvědomil, že na tréninky nechodí kvůli trenérovi, ale trenér chodí na tréninky kvůli hráčům. Hráči musí chtít v prvé řadě sami něčeho dosáhnout a od toho mají trenéra, který jim ukáže cestu nikoliv obráceně.

Sestava a branky: Dvořák František 9, Zgabaj Matěj 1, Klvaňa Filip 1, Halouzka Jakub 1, Jenš Viktor 1, Šrot Damián 0, Hrachovina Richard 0, Pešek Vojtěch 0, Petr Kamil 0, brankář: Petr Štěpán 0.

4. 10. 2020          HC Nový Jičín – TJ Sokol Horka nad Moravou    34:20 (18:6)

V rámci třetího kola 2. Ligy mladších dorostenců jsme zajížděli na půdu Nového Jičína, který svá utkání hraje v nově zrekonstruované hale ABC. Do utkání jsme vstupovali s vědomím, že soupeř je „hratelný“, má prakticky jen 4 střelce, ale každý z nich dokáže vsítit za utkání cca 8 gólů. Soupeř navíc disponoval pouze jedním hráčem na střídání, což nám dávalo jistou naději na vyrovnané utkání a mohli jsme pomýšlet i na bodový zisk. Bohužel už v úvodu utkání bylo prakticky o vítězi utkání rozhodnuto. Náš tým jakoby nechtěl hrát, dělal neuvěřitelné technické chyby a v útoku jsme se až na světlé výjimky neprosazovali. Hráči absolutně neplnili pokyny, které jim byly předávány z lavičky a „hráli“ si svoji hru.

Do druhého poločasu jsme vstoupili o poznání lépe a zlepšenou hrou jsme soupeře znejistěli. Bohužel náskok byl tak velký, že jsme se soupeřem drželi krok, ale byli jsme schopni náskok výrazně snížit. Druhý poločas jsme prohráli rozdílem dvou branek. Opět se potvrdila naše slabina a to, že nedokážeme hrát koncentrovaně celé utkání a máme v utkání vždy dlouhou pasáž, kdy přestaneme hrát. Bohužel tato pasáž bývá zpravidla i celý jeden poločas. Tým by mohl být vyrovnaným soupeřem, ale bohužel koncentrace v utkání nám nedovoluje vykročit z našeho stínu.

Sestava a branky: Dvořák František 10, Halouzka Jakub 3, Zgabaj Matěj 3, Pešek Vojtěch 2, Klvaňa Filip 1, Jenš Viktor 1, Šrot Damián 0, Petr Kamil 0, brankář: Petr Štěpán 0.

3. 10. 2020             TJ Sokol Horka nad Moravou – HBC Olomouc 1966 19:29 (8:12)

Po týden starém debaklu jsme si chtěli na domácí půdě napravit reputaci v regionálním derby s týmem z krajského města, družstvem HBC Olomouc 1966. Úvod utkání sliboval, že klání bude mít všechny atributy správného derby. Skóre bylo vyrovnané od úvodních minut. Sice na obou stranách bylo k vidění mnoho technických chyb, které byly mnohdy zapříčiněné kluzkým povrchem jak míče, tak i hřiště, ale bojovnost obou týmů tyto neduhy kompenzovala. Vzhledem k našemu malému počtu hráčů na střídání, kdy na lavičce jsme měli k dispozici pouze dva hráče jsme si ve 20. minutě, kdy byl stav 7:5 pro naše barvy vzali taktický time-out, aby hráči nabrali síly do poslední 10minutovky prvního poločasu. Bohužel efekt byl opačný než bylo očekávání. V útoku se nám nedařilo prakticky nic a v obraně jsme nebyli schopni zabránit soupeři v sítění gólu. Do kabin jsme proto odcházeli se čtyřgólovým mankem 8:12.

Úvod druhého poločasu kopíroval úvod toho prvního. Družstva se střídala v úspěšném či neúspěšném zakončování a v patnácté minutě 2. Poločasu měl soupeř stále pouze 4 brankový náskok. Opět jsme si vzali taktický time-out, abychom mobilizovali síly do poslední čtvrthodinky utkání, ale tento time-out měl stejný efekt jako ten v prvním poločase. Kluci přestali hrát. Žádné náběhy na branku, uvolňování se pro míč, prostě nic, nule, nezájem o hru. Tento přístup vyústil v zasloužené vítězství hostujícího týmu 19:29. Podotkněme, že posledních deset minut soupeř dal příležitost hráčům ze střídačky, věkově spadající do kategorie starších žáků, přes které jsme se v útoku nemohli prosadit (ono, když hráči nemají pohyb na branku, tak se ani nelze prosadit) a v obraně jsme je jen s těží ubránili.

Sestava a branky: Dvořák František 9, Zgabaj Matěj 4, Halouzka Jakub 3, Jenš Viktor 2, Klvaňa Filip 1, Petr Kamil 0, Pešek Vojtěch 0, Šrot Damián 0, brankář: Petr Štěpán 0.

27. 09. 2020        TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Sokol Ostrava              13:39 (2:22)

Přestože šlo již o druhé kolo severomoravské skupiny 2. ligy ČR mladšího dorostu, pro obě družstva utkání bylo premiérové v novém soutěžním ročníku. První podzimní mistrák mezi Horkou a HBC Olomouc 1966 byl odložen z důvodu nepříznivé zdravotní situace v olomouckém týmu a rovněž ostravský tým měl úvodní zápas soutěže proti TJ Cement Hranice odložen. Všichni hráči se téměř po více jak půlroční herní pauze těšili na první mistrovské utkání. Bohužel naše družstvo nenastoupilo v plné sestavě a tak na zápisu o utkání figurovalo pouze 7 hráčů, před kterými stál nelehký úkol odehrát celé utkání bez možnosti střídání. Museli jsme k utkání přistoupit maximálně zodpovědně
a téměř na 100% plnit nastavenou strategii, abychom měli alespoň malou šanci na přijatelný výsledek. Se soupeřem jsme drželi krok pouze do 3. minuty, kdy byl stav 1:1. Poté otěže utkání pevně do svých rukou převzal soupeř a dovolil nám do konce poločasu již pouze jednou skórovat a to v 5. minutě, kdy Viktor Jenš korigoval utkání vstřeleným gólem na stav 2:3. I přesto, že se nám střelecky nedařilo hráči taktické pokyny do 19. minuty, plnily na jedničku. Vždyť stav na ukazateli skóre byl 2:13. Ano vstřelených branek bylo žalostně málo, na druhou stranu obdržených také nebylo mnoho. Bohužel poté kluci pod tíhou únavy začali kupit jednu technickou chybu za druhou, což soupeř nemilosrdně trestal střelami končící v naší síti. Během zbylých 11 minut nám nastřílel zbytečných 9 gólů. Poločasovou přestávku jsme využili především k nabrání sil do poločasu druhého, ujasnění si taktiky.

Vstup do druhého poločasu byl o poznání lepší. Začalo se nám střelecky dařit, v obraně jsme naopak soupeře nepouštěli tak snadno jak v prvním poločase do ložených šancí a celkový obraz hry byl pro oko diváka lahodnější. Střelecký prapor pozvedl Franta Dvořák, což mělo vlil na psychiku celého týmu, který s přibývajícími minutami nabíral na obrátkách a svůj výkon jen zlepšoval. O tom svědčí i výsledek druhého poločasu, který jsme sice nevyhráli, ale uhráli přijatelný stav 11:17. I přes „krutou“ prohru si zaslouží kluci pochvalu za bojovnost během celého utkání a plnění taktických. Mile překvapili noví hráči, věkově teprve první rokem starší žáci, Vojta Pešek a Damián Šrot, kteří se svého úvodního utkání za mladší dorostence nezalekli, do kolektivu týmu zapadli bez problémů a byli platnými hráči během celého utkání.

Sestava a branky: Dvořák František 7, Zgabaj Matěj 3, Jenš Viktor 1, Halouzka Jakub 1, Klvaňa Filip 1, Šrot Damián 0, brankář: Pešek Vojtěch 0.

23. 8. 2020          Horka nad Moravou (turnaj)

Tradičním turnajem v domovském areálu jsme zahájili naši sportovní část letní přípravy. Turnaje se zúčastnila družstva z Uherského Hradiště, Klimkovic a a Brna- Bohunic. Všechna utkání až na výjimky byla vyrovnaná, což svědčilo o kvalitě turnaje. Nejen pro nás, ale pro všechna zúčastněná družstva byl turnaj jednou z prvních velkých sportovních akcí po jarní Covidové pandemii a vynucené sportovní přestávce. Z našeho pohledu turnaj splnil očekávání, vyrovnaná a vypjatá utkání do poslední minuty a různé herní styly. Turnaj nám ukázal, že naše největší slabina je obrana, naopak potvrdil zlepšující se formu v útočné fázi, dodržování nacvičených kombinací a poměrně slušnou střeleckou úspěšnost. U hráčů, kteří se nezúčastnili týdenního soustředění, byla vidět menší nerozehranost, kterou kompenzovali o to větším úsilím. V týmu se projevovali slabší chvilky v podobě psychické frustrace, ale s tímto se potýkáme již delší dobu. Na druhou stranu je nutné podotknout, že i v tomto se posouváme směrem kupředu.

Sestava: Zgabaj Matěj, Halouzka Jakub, Smahel Adam, Petr Kamil, Šrot Damián, Dvořák František, Jenš Viktor, Klvaňa Filip, brankář: Petr Štěpán.