Hodnocení 2014-2015

Účastníci Moravské ligy

vedoucí družstva / trenér: Mgr.Přerovský Martin

Trenér: Žůrek Libor

Horní řada zleva: Mgr. Přerovský Martin (vedoucí družstva), Vykydal Libor, Hejl Vojtěch, Římský Vojtěch, Vladař Filip, Vaverka Jakub, Vysoudil Vojtěch, Žůrek Libor (trenér).
Dolní řada zleva: Kročil Matěj, Kräuter Jiří, Dvorský Radek, Konrád Martin, Titz Marek, Němčák Michal.

Chybí: Novák Kryštof, Protivánek Matěj, Wawveel Jakub, Galus Michal, Bureš Michal, Emereoha Samuel, Matluch Luděk.

Hodnocení sezóny

Letošní soutěžní ročník byl plný očekávání. Jednak došlo po více jak 20-ti letech k vytvoření dorosteneckého družstva a také z důvodu spojení dvou týmů mladších dorostenců Horky nad Moravou a TJ STM Olomouc v jedno družstvo Handball 99. Před soutěží se družstvu vytvořily potřebné podmínky kvalitní přípravy, kterých se většina hráčů zhostila zodpovědně. Přípravu jsme zahájili týdenním soustředěním ve Velkých Karlovicích, které bylo zaměřeno především na fyzickou kondici. Následně jsme plynule přešli do herní přípravy. V září 2014 náš čekalo první mistrovské utkání. Vstup do soutěže nevyšel dle představ a to jako by se s družstvem neslo v průběhu celé sezóny. Hráči předváděli průměrné výkony, i když měli na daleko více. Ve výsledcích a samotném duchu družstva se odrazila tréninková docházka některých hráčů a jejich přístup k týmovému pojetí hry. V lednu 2015, bez udání důvodu, přerušili svoji hráčskou kariéru někteří hráči, zejména hráči Horky nad Moravou. Toto oslabení se „neprojevilo“ na výsledcích družstva. Družstvo i přes odliv 5-ti hráčů dokázalo své výkony z podzimní části přenést do jarní poloviny a v některých utkáních i mile překvapit. Je důležité podotknout, že v jarní části doplnili družstvo hráči starších žáků TJ STM Olomouc, kteří se výrazně podíleli na dosažených výsledcích. Je velká škoda, že hráči, kteří přerušili svoji aktivní činnost, nepokračovali dále. Určitě by výkon družstva vzrostl a v jarní části jsme mohli usilovat o lepší umístění. Celkové 6. místo zůstalo daleko za očekáváním. V dubnu jsme se zúčastnili tradičního a největšího mládežnického turnaje Prague Handball Cupu 2015. Zde jsme měli možnost konfrontovat se zahraničními celky, ze Švédska, Německa, Chorvatska, Slovinska, Maďarska a daleké Číny. Sice jsme na turnaji získali pouze dva body za jednu výhru, ale zde nabité cenné zkušenosti, jsme zúročili v nadcházející jarní části soutěže.

Konečná tabulka Moravské ligy

Poř. Družstvo Z V R P skóre B
1 Bystřice p.H. 18 14 0 4 582 : 449 28
2 Žeravice 18 14 0 4 531 : 442 28
3 Sokol Nové Veselí B 18 13 0 5 546 : 440 26
4 Bohunice 18 13 0 5 583 : 558 26
5 DTJ Polanka B 18 11 0 7 506 : 419 22
6 Handball 99 18 7 1 10 488 : 510 15
7 TJ Šumperk 18 6 2 10 431 : 479 14
8 Házená Uničov 18 6 1 11 465 : 520 13
9 Sokolnice 18 4 0 14 498 : 587 8
10 Hustopeče 18 0 0 18 381 : 607 0

31.5. 2015 Handball 99 – TJ Tatran Bohunice 30:33 (15:17)

Poslední domácí utkání jsme odehráli v areálu Sokolky, v Horce nad Moravou. Přijel tým, který si aktuálně v tabulce Moravské ligy držel 3. místo. Utkání bylo od začátku do konce vyrovnané. Všichni naši hráči se snažili na hřišti odvést maximální výkon, ale bohužel hře chybělo týmovější pojetí, což bylo rozdílové i v konečném součtu. Další naší slabiny byly zejména individuální technické chyby při našem držení míče, čehož soupeř dokázal využít trestat tyto chyby vstřelením branky. Za nadstandardní výkon můžeme pochválit oba brankáře, kteří zejména v druhém poločase náš tým podrželi ukázkovými zákroky.

Sestava a branky: Goč Jan 2, Němčák Michal 5, Titz Marek 5, Kräuter Jiří 3, Frank Tadeáš 3, Vladař Filip 2, Hejl Vojtěch 2, Římský Vojtěch 2, Vaverka Jakub 2, Bene Dalibor 0, brankáři: Konrád Martin 0, Zajíček Josef 0.

17.5. 2015 Handball 99 – Házená Uničov 30:31 (16:14)

Po „propadáku“ s týmem TJ Šumperk jsme na domácí půdě v Horce nad Moravou přivítali dalšího regionálního soupeře z Uničova. Utkání bylo v celém jeho průběhu vyrovnané a vyvíjelo se v náš prospěch. Prakticky celý první poločas jsme si drželi dvou až tříbrankové vedení, což vyústilo v poločasový stav 16.14 v náš prospěch.

Vstup do druhého poločasu nám vůbec nevyšel a byl předzvěstí dramatického boje až do posledních vteřin. Soupeř dokázal během několika málo minut po úvodním hvizdu druhé půle otočit stav skóre ve svůj prospěch a rázem ukazatel skóre signalizoval stav 18:20 ve prospěch soupeře. Přestala se nám dařit střelba, v obraně jsme si nevěděli rady a soupeři touto procházeli jako nůž máslem. Naši brankáři měli těžkou situaci a bohužel a bohužel chybělo i potřebné štěstí, kdy jsme několik obdržených branek dostali po zblokované střele, které změnila svoji trajektorii. Minutu před koncem utkání jsme vedli v poměru 30:29, soupeř byl v držení míče a v tento moment si vzal time-out. Po taktických radách jsme nastoupili do závěrečné minuty. Bohužel se nám nepodařilo ubránit, obdrželi jsme branku a měli 30 sekund k tomu, abychom strhnuli vedení na svoji stranu. V tento okamžik byl vhodný čas tým uklidnit a takticky se nachystat na závěrečné sekundy. Proto jsme si vzali time-out ve kterém hráči dostali jasné pokyny a to dohrát v útoku do konce utkání, chodit si pro fauly a na pokyn trenéra se pokusit zakončit střelou na branku. Bohužel nikdo z hráčů si nešel aktivně pro faul a tuto zodpovědnost na sebe vzal jeden ze starších žáků Filip Čundrle, který ovšem nezvolil příliš šťastný způsob a pokusil se zakončit střelou z výskoku, která nevyšla, a soupeř využil posledních několika vteřin a vstřelil vítěznou branku. Určitě nás můžou mrzet dva neproměněné sedmimetrové hody. Utkání, které bylo plné emocí a nepřesných výroků rozhodčích nakonec vyznělo lépe pro našeho soupeře, ale i takový je sport. Nicméně se musíme poučit z chyb, tyto neopakovat a v dalších zápasech předvést zas o kousek lepší výkon.

Sestava a branky: Čundrle Filip 11, Vaverka Jakub 8, Goč Jan 4, Titz Marek 2, Kräuter Jiří 2, Hejl Vojtěch 2, Němčák Michal 1, Bene Dalibor 0, Frank Tadeáš 0, Římský Vojtěch 0, brankář: Konrád Martin 0.

3.5. 2015 Bystřice pod Hostýnem – Handball 99 27:18 (12:6)

V okleštěné sestavě jsme odjížděli na půdu lídra soupeře, se kterým jsme chtěli odehrát přijatelný výsledek. Bohužel se potvrdilo, že naše představa byla bláhová. I přes absenci některých našich hráčů, ale také klíčových hráčů soupeře jsme od úvodních minut byly jednoznačně o krok za soupeře. Obrana nebyla důrazná, z čehož mohl těžit soupeř. Naštěstí v náš prospěch i soupeř nebyl v optimální formě a neproměňoval vyložené šance, ať už jeho střely šly mimo branku nebo efektivními zákroky tým podržel náš brankář Martin Konrád. Nejen obrana byla v tomto utkání naší slabinou, ale zejména útok, ve kterém jsme se nemohli prosadit, o čemž svědčí průběh prvního poločasu, kdy jsme za 24 minut vstřelili soupeři pouhé 3 branky.

Druhý poločas jsme odehráli o poznání lépe, nicméně na zvrat v utkání to nestačilo. Soupeř zaslouženě dotáhl utkání do vítězného konce a udržel si své postupové ambice. My se musíme z utkání poučit, otřepat a v dalších důležitých utkáních se vyvarovat chyb a zejména zapracovat více na útočné fázi.

Sestava a branky: Titz Marek 5, Kročil Matěj 4, Goč Jan 3, Vladař Filip 3, Římský Vojtěch 1, Vaverka Jakub 1, Němčák Michal 1, Bene Dalibor, Kräuter Jiří 0, Frank Tadeáš 0, brankář: Konrád Martin 0.

26.4. 2015    Sokol Sokolnice – Handball 99    21:41 (10:19)

V třetím kole Moravské ligy nás čekal soupeř, se kterým jsme v podzimní části nepředvedli oslnivý výsledek, ale i přesto jsme dokázali zvítězit rozdílem 5 branek. Proto se dala očekávat vyrovnaná odveta na půdě soupeře.

V úvodu utkání vše nasvědčovalo, že utkání se bude nést ve vyrovnaném duchu. V 5. Minutě soupeř zvyšoval na 3:1. To bylo ovšem na dlouhou dobu ze strany Sokolnic vše. Náš tým se po úvodní nervozitě dostal rychle do hry a v rozmezí 8. – 16. Minuty obrátil stav ve svůj prospěch v poměru 4:11. Do poločasu jsme soupeři stihli odskočit na rozdíl devíti branek.

Celý druhý poločas se nesl v obdobném duchu jako ten první, vyjma úvodu, který jsme si již nenechali utéct a svůj náskok jsme průběžně navyšovali až na konečných 21:41.

V utkání můžeme naši obranu hodnotit jako průměrnou. Zde jsme mohli ač, to tak na první pohledu nevypadá odvést kvalitnější práci. Protipólem obrany byl útok, kdy jsme dokázaly soupeře přehrávat jak v rychlém přechodu do protiútoku, tak i na postavenou obranu. O vyrovnanosti družstva svědčí střelecká listina, do které se zapsali všichni naši hráči a ve valné většině přispěli i stejným dílem vstřelených branek.

Sestava a branky (úspěšnost): Čundrle Filip 9 (69%), Vladař Filip 6 (80%), Goč Jan 6 (100%), Hofírek Tomáš 4 (80%), Titz Marek 4 (80%), Římský Vojtěch 4 (100%), Němčák Michal 3 (75%), Kročil Matěj 3 (100%), Kräuter Jiří 1 (100%), Hejl Vojtěch 1 (50%), brankář: Konrád Martin 0 (38%).

18.4. 2015 Handball 99 – TJ Sokol Nové Veselí „B“ 28:23 (15:10)

Poprvé se náš tým ukázal na hřišti v Horce nad Moravou a premiéra to byla obzvláště náročná. Na naše hřiště nás přijel prověřit leadr soutěže, rezerva A-týmu Nového Veselí. Do utkání jsme vstoupili s vědomím, že nemáme co ztratit. Soupeř působil bojácně a toho se nám podařilo dokonale využít. Od prvních minut jsme byli lepším družstvem a týmem Veselí jen tak s námi držel krok. Naše vysunutá agresivní obrana nedala soupeři moc prostoru na zakončení. V útoku se nám sice už až tak moc nedařilo, ale i přesto jsme si do poločasu udělali klidný náskok.

Ve druhém poločase jsme bohužel nenavázali na výkon z poločasu prvního, ale i přesto se nám podařilo rozdíl ve skóre udržovat a mírně i navyšovat. Ke konci utkání jsme dovolili soupeři korigovat výsledek utkání na konečných 28:23. Ve druhém poločase byla naše hra nevýrazná a plná technických chyb. V poslední 15-ti minutovce se prezentoval hezkými zákroky brankář Martin Konrád.

Sestava a branky: Vladař Filip 7, Čundrle Filip 6, Kročil Matěj 3, Hofírek Tomáš 3, Němčák Michal 3, Titz Marek 3, Římský Vojtěch 2, Hejl Vojtěch 1, Kräuter Jiří 0, brankář: Konrád Martin 0.

15.3. 2015 Legata Hustopeče – Handball 99 25:29 (11:15)

Na předehrávku 19. kola jsme zavítali do města zaslíbenému vínu, Hustopečí. Do utkání jsme vstupovali jako mírný favorit, nicméně následný průběh utkání tomu neodpovídal.

Do utkání jsme sice vstoupili s odhodláním, ale štěstěna nám nebyla nakloněna. Soupeř téměř vždy dopravil míč do naší sítě a to přes mnohé smolné teče. V případě, kdy brankář s jistotou zasáhl a míč vyrazil, tak k odraženému míči se dostal soupeř, který z bezprostřední blízkosti přesně zakončil. V útoku se nám ze začátku moc nedařilo, ale postupem času se útočná fáze zlepšovala. Bohužel celý náš výkon lemovaly technické chyby zejména pak v návaznosti se zpracováním a odehráním míče. V utkání museli hráči mnohdy improvizovat, protože jsme museli do týmu zařadit hráče starších žáku, někteří hráči byli po delší tréninkové odmlce opět v kontaktu s hrou a tyto skutečnosti hráli svoji roli v naší předvedené hře. Dalším zásadním faktem byla naše více jak 2 měsíční herní absence. Musíme si vzít poučení z tohoto doslova utrpěného vítězství a v budoucnu se vyvarovat technických chyb, zrychlit přechod do protiútoku a zejména zkvalitnit obranu.

Pozitivum můžeme vidět v tom, že hráči samostatně měli tendenci zahrát nacvičené signály, které bohužel nevyšly. Určitě by tato skutečnost neměla hráče odradit, ba naopak zkoušet nacvičené signály častěji i přes to, že některý nevyjde, tento opakovat i víckrát za utkání.

Sestava a branky (úspěšnost střelby): Vladař Filip 8 (67%), Čundrle Filip 6 (60%), Kročil Matěj 4 (80%), Titz Marek 3 (100%), Němčák Michal 3 (75%), Goč Jan 3 (100%), Vaverka Jakub 1 (50%), Kräuter Jiří 1 (100%), Hejl Vojtěch 0, brankáři (úspěšnost): Zajíček Josef 57%, Konrád Martin 20%.

7.2. 2015 DHK Zora Olomouc – přípravný turnaj

První ze dvou přípravných turnajů jsme uspořádali v domácím prostředí, hale DHK Zora Olomouc. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 družstev, 3 z našeho kraje, 1 královahradeckého a 1 jihomoravského.

K docházce našich hráčů lze konstatovat následující: ze 13 aktivních hráčů na turnaj dorazilo 7 (z toho jeden během turnaje odjel na jarní prázdniny), 4 omluveni ze zdravotních důvodů (z těchto přišel pouze jeden pomoc s organizací a podpořit svůj tým), 1 odcestoval na jarní prázdniny, 1 se neomluvil. Všem kteří se zúčastnili turnaje patří obdiv, že zvládli v tak malém počtu absolvovat domácí turnaj na který jsme si museli půjčovat hráče z týmu Žeravic.

Teď k samotnému turnaji. Hrací čas byl 2x 15 minut s 5-ti minutovou přestávkou, což je samo o sobě náročné, natož hrát turnaj pouze s jedním hráčem na střídání. To se také odrazilo v předvedené hře. První dvě utkání s týmem Žeravic (divize) a Hradce Králové (1. liga) jsme předvedli poměrně dobrý výkon, samozřejmě se v těchto projevily herní nedostatky (bojácnost, technické chyby), způsobené absencí herní přípravy, naopak nás potěšila střelecká potence. Třetí utkání bylo z naší strany nejhorší, kdy na hráče dolehla únava a tak jsme utkání s herně vyrovnaným soupeřem z Prostějova (2. liga) nedotáhli do vítězného konce. V posledním utkání jsme se setkali s družstvem bojující stejně jako my o první výhru na turnaji, týmem Juliánova (2. liga). V Průběhu celého utkání jsme si udržovali vedení a utkání dovedli do vítězného konce.

Z celkového pohledu s turnajem nemůžeme být spokojeni a to jak po stránce sportovní, tak i po stránce přístupu hráčů k týmu jako kolektivu. Mrzuté je skutečnost, že ze 4 hráčů, kteří byli omluveni ze zdravotních důvodů, přišel pomoc nebo alespoň podpořit svůj tým pouze 1 (Marek Titz, kterému patří velký dík), jeden se vůbec neomluvil a jeden odjel na jarní prázdniny, přestože o turnaji všichni věděli s dostatečně velkým předstihem minimálně 2 měsíců.

 Výsledková tabulka

  1 2 3 4 5 Body Skóre Pořadí
Handball 99 14:20 18:22 20:15 6:17 2 58:74 4.
Žeravice 20:14 17:15 19:15 10:15 6 66:59 2.
Prostějov 22:18 15:17 25:20 11:18 4 73:73 3.
Juliánov 15:20 15:19 20:25 14:20 0 64:84 5.
Dvůr Králové 17:06 15:10 18:11 20:14 8 70:41 1.

Sestava a branky: Vaverka Jakub 15, Kročil Matěj 9, Kräuter Jiří 7, Vykydal Libor 7, Galus Michal 5, Římský Vojtěch 3, hostující hráči celkem 11, brankář: Martin Konrád 0.

Hodnocení podzimu 2014

Po dohodě klubů TJ STM Olomouc a TJ Sokol Horka nad Moravou bylo vytvořeno družstvo Handball 99 z hráčů ročníku narození 1999, z obou klubů. V průběhu podzimní sezóny družstvu vypomáhali i dva hráči ročníku 1998. Tým byl tedy složen ze 14 hráčů roč. nar. 1999 a 2 roč. nar. 1998.

Družstvo bylo přihlášeno do nově utvořené soutěže Moravské ligy, do které se přihlásilo celkem 10 družstev. Cíle našeho družstva byly ty nejvyšší, tj. postoupit do 2. dorostenecké ligy. Tomu se přizpůsobila i letní příprava, která začala první týden v srpnu. Během přípravy jsme zavítali na 5-ti denní soustředění do Velkých Karlovic, kde tým čekala převážně fyzická příprava. Po návratu jsme se již zaměřili na herní přípravu, během které jsme bohužel z nedostatku turnajů žádný neabsolvovaly.

Co se týká docházky na tréninkové jednotky, tak ta byla až na ojedinělé případy příkladná. Hráči pochopili, že poctivou docházkou na tréninkové jednotky můžeme docílit stanovených výsledků. Bohužel druhá stránka věci je samotný přístup k tréninkovým jednotkám a jednotlivým utkáním. Vstup do soutěže nám nevyšel a dá se říci, že výkony na hřišti byly stabilní, bohužel pod možnostmi družstva. Zde vidím jako největší nedostatek přístup hráčů k utkání i tréninkovým jednotkám. Je sice hezké, že jsme měli v průměru 75 % procentní docházku na tréninky, ale na těchto by bylo potřeba, aby všichni hráči odváděli maximální penzum soustředěnosti a výkonu. Ty samé atributy převést i do mistrovského utkání. Musím, ale také uznat, že tým jako celek je soudržný a má chuť se o své výsledky poprat. Samozřejmě družstvo je složeno i z hráčů, kteří jak tréninkům, tak i zápasům odevzdávají maximu, ale také z hráčů (naštěstí těchto je minimum), kteří k uvedenému přistupují laxně. Do podzimní tabulky se promítla i naše marodka, která vygradovala v utkání na půdě Uničově, kde se nám zranili 3 hráči. Nechci tvrdit, že se jednalo o hráče základní sestavy, protože každý hráč v týmu je potřebný a tím pádem i klíčový. Nicméně ztráta 3 hráčů v tomto utkání nás stála o to více sil v nadcházejících zápasech. Na druhou stranu nelze tvrdit, že tato ztráta byla hlavní příčinou našich dalších neúspěchů.

Bohužel v tabulce ztrácíme propastných 6 bodů na družstvo SK Žeravice a při pohledu na vzájemný zápas se zdá vidina postupu do druhé ligy mizivá. I přes tuto skutečnost pevně věřím, že tým má na to v jarní části podat lepší výkony a zabojovat o možnost postupu do vyšší soutěže.

15.11. 2014 Handball 99 – SK Žeravice 27:36 (17:18)

Na závěr podzimní části sezóny jsme se utkali se sousedem z tabulky, týmem z předměstí Přerova, SK Žeravice. Zápas měl být dle papírových předpokladů vyrovnaný a diváci se mohli těšit na hezkou házenou. Bohužel opak byl pravdou. Z naší strany toto utkání bylo jenom vrcholem nepovedené celé podzimní části. Neustále se opakující chyby hráčů, zbytečná nervozita a především 51 technických chyb během celého utkání podtrhlo naši prohru a soupeřův zasloužený dvoubodový zisk. Blíže se k zápasu není potřeba rozepisovat, stačí si přečíst hodnocení z minulých utkání.

Sestava a branky: Emereoha Samuel 11/2, Vykydal Libor 4, Vaverka Jakub 4, Římský Vojtěch 3, Kročil Matěj 2, Walweel Jakub 1, Kräuter Jiří 1, Novák Kryštof 1, Němčák Michal 0, Hofírek Tomáš 0, Hejl Vojtěch 0, brankář: Konrád Martin 0.

9.11. 2014 Handball 99 – DTJ Polanka nad Odrou „B“ 29:34 (15:17)

V dalším kole Moravské ligy jsme přivítali na svém hřišti těžkého soupeře z Polanky nad Odrou. Soupeř hned od počátku utkání diktoval tempo hry, každou naši chybu trestal rychlým útokem a především hráč Harabiš nám dělal obrovské problémy. Dá se říci, že jsme v obraně nestíhali, kupili chyby a hlavně nás soupeř nenechal nadechnout, nebylo si kdy odpočinout a jelikož měla Polanka silnější lavičku, tak nám opory začali vždy v důležitých momentech střídat a skóre se začalo otáčet ve prospěch Polanky. Bojovali jsme, ale to bohužel v této kategorii již nestačí, musíme přidat i disciplínu a trochu házenkářského umu. Soupeř byl prostě lepší, musíme se zaměřit na individuální technické problémy, v mladších dorostencích se potýkáme s chyby, které se odnaučují mladší žáci. Taková je bohužel skutečnost, nedá se nic dělat, musíme rychle zareagovat, nebo nám házenkářský vlak začne velmi rychle ujíždět.

Sestava a branky: Emereoha Sameul 8, Vaverka Jakub 3, Kräuter Jiří 1, Vykydal Libor 4, Římský Vojtěch 2, Němčák Michal 2, Walweel Jakub 1, Hofírek Tomáš 5, Hejl Vojtěch, Kročil Matěj 3, brankáři: Konrád Martin, Dvorský Radek.

2.11. 2014          Tatran Bohunice – Handball 99                                26:23 (15:13)

První listopadovou neděli jsme jeli na horkou půdu do brněnských Bohunic. Vzhledem k vyrovnané tabulce byl soupeř mírným favoritem. Tuto skutečnost umocňoval fakt, že naše družstvo bylo v marodkou zdecimované sestavě a muselo se obejít hned bez několika hráčů základní sestavy.

Celé utkání se „táhlo“ ve stejném znamení. Naše děravá obrana umožňovala soupeři ve snadném, leč neúčelném zakončení. V brance nás totiž perfektními zákroky podržel Radek Dvorský, který si svůj vysoký standard udržel po celé utkání. V útoku jsme nebyli nebezpeční, nicméně 8 brankami se blýskl Jakub Walwel, který v letošní sezóně měl sice hájit naši branku, ale v tomto utkání, kdy jsme neměli hráčů nazbyt, posílil – a to doslova a do písmene – náš útok, ve kterém zastínil všechny naše hráče.

V principu se neustále potýkáme s jedním zásadním problémem, a to je herní disciplína hráčů, kteří neplní základní pokyny, v důsledku čehož se dopouští „žákovských“ chyb. Za odvedený výkon lez pochválit pouze trojici hráčů : perfektně chytajícího Radka Dvorského a ve hře v poli Jakuba Walweela a Libora Vykydala.

Sestava a branky: Walweel Jakub 8, Římský Vojtěch 5, Vykydal Libor 3, Protivánek Matěj 3, Němčák Michal 1, Kräuter Jiří 1, Novák Kryštof, Hejl Vojtěch 1, brankáři (úspěšnst): Dvorský Radek 55%, Konrád Martin 15.

25.10. 2014        Handball 99 – Legata Hustopeče             41:24 (20:10)

Neméně důležité utkání nás čekalo proti poslednímu týmu tabulky – jihomoravským Hustopečím. Bohužel naše družstvo zasáhla marodka, a proto jsme povolali hráče ze starších žáků Tomáše Hofírka a Filipa Čundrleho.

Do utkání jsme vstoupili důrazně a soupeři nedovolili výrazně se prosadit. Prvních 15 minut jsme určovali tempo hry. Bohužel lehkomyslností a ukolébáním z pohledu na světelnou tabuli hráči zvolnili a dovolili soupeři korigovat výsledek na poločasový stav 20:10. V poločase bylo hráčům vysvětleno, že i s relativně klidným náskokem nad soupeřem si nemůžeme dovolit přizpůsobit hře soupeře, a musíme neustále praktikovat náš systém hry založený na důrazné agresivní obraně a rychlém protiútoku. Jakoby si hráči tyto slova v hlavách obrátili a nástup do druhého poločasu nenechal jednoho diváka chladným. Během prvních 5-ti minut od zahájení druhé periody soupeř s lehkostí tuto pětiminutovku ovládl v poměru 5:1. Nezbývalo nic jiného než si vzít time-out a na hráče důrazně apelovat, aby si uvědomili, že nejde o výsledek, ale o předvedenou hru, která v daný okamžik byla katastrofální. Bohužel obraz hry se vrátil „jenom“ na úroveň první půle a utkání jsme doslova a do písmene dohráli na sice pro diváka lahodný výsledek 41:24, ale z pohledu trenérů nepřijatelných 24 obdržených branek!!! Je potřeba si uvědomit, že inkasovat od soupeře, který má ve svém kádru jen 4 mladší dorostence a zbytek tvoří hráči starších žáků, 24 branek, je známka nekvalitní obrany, a s takovou se jen těžko uspěje v dalším průběhu soutěže.

Sestava a branky: Vaverka Jakub 11, Hofírek Tomáš 8, Bureš Michal 5, Kročil Matěj 4, Římský Vojtěch 4, Vykydal Libor 3, Čundrle Filip 3, Walweel Jakub 2, Kräuter Jiří 1, brankáři: Konrád Martin 0, Dvorský Radek 0.

19.10. 2014 Házená Uničov – Handball 99 27:30 (13:19)

V sedmém kole Moravské ligy jsme zajížděli na horkou půdu do Uničova. Regionální soupeř nám dobře známý z žákovských kategorií disponoval 4 vyrovnanými spojkami, kdy každá byla schopna v utkání vstřelit v průměru 6 branek. Tomu jsme opět podřídili naši obranu a soustředili jsme se právě na tyto herní posty soupeře.

Vstup do utkání nám vyšel dle představ: důrazná obrana, rychlý přechod a až na první dvě střely přesné zakončení do soupeřovi sítě. I díky tomuto razantnímu nástupu jsme si v 10 minutě vybudovali vedení 11:3. V nadcházejících minutách se hra vyrovnala a soupeř až do poločasové přestávky mírně korigoval výsledek na stav 19:13.

V kabině bylo hráčům vysvětleno, jakých chyb se dopouštíme, co zlepšit a čeho se vyvarovat. Jak se již pomalu stává tradicí, hráči po zahájení druhého poločasu plnili pravý opak toho, co od nich bylo požadováno. Naší nedisciplinovaností jsme soupeře pomalu vrátili do hry. Náš náskok se každou minutou tenčil a mi se mohli do poslední minuty strachovat o výsledek. Ve druhém poločase se nám navíc zranily dvě spojky, což na herní pohodě týmu nepřidalo, a utkání jsme dohrávali pouze s jedním hráčem na střídání. Kdo tým podržel, tak to byl náš brankař Martin Konrád, naopak v tomto utkání zklamal Michal Němčák na křídle. Mírné individuální zlepšení bylo vidět ve všem na Kubovi Vaverkovi. Velkým přínosem byl start hráče Michala Bureše, který se po jednoroční pauze vrátil do týmu a při svém prvním startu zatížil konto soupeře 8-mi brankami.

Sestava a branky: Bureš Michal 8, Vaverka Jakub 8, Titz Marek 5, Vladař Filip 3, Kräuter Jiří 3, Vykydal Libor 2, Římský Vojtěch 1, Němčák Michal 0, brankáři: Konrád Martin 0, Walweel Jakub 0.

12.10. 2014       Handball 99 – TJ Šumperk 19:14 (10:5)

První utkání, které jsme se rozhodli hrát na domácí půdě v hale DHK Zora Olomouc, bylo proti týmu TJ Šumperk. Soupeř, který do soutěže vstoupil s vědomím, že na jeho soupisce bude na každém mistrovském utkání maximálně 6 hráčů, v dosavadním průběhu soutěže ukázal, že tento handicap kompenzuje svojí houževnatostí, bojovností a odhodláním, a dokáže bodovat na půdě soupeře. Na soupeře jsme se nikterak zvlášť nepřipravovali a chtěli jsme v průběhu celého utkání prezentovat rychlou házenou vycházející z precizní obrany.

Soupeř do utkání vstoupil s nezvyklou taktikou, a to když z pěti útočníků bylo rozložení: pivot, levé křídlo, levá, střední a pravá spojka. Z tohoto je patrné, že soupeř neobsadil post pravého křídla. S tímto prapodivným rozložením hráčů jsme se ale bez problémů vyrovnali. Od úvodního hvizdu jsme praktikovali agresivní obranu, o které se dá hovořit jako v doposud odehraných utkání jako o prozatím nejlépe zvládnuté. Co už nám ovšem šlo o poznání hůře a s čím se potýkáme prakticky od zahájení soutěžního ročníku, je přechod do protiútoku, nespočet technických chyb a malá střelecká úspěšnost. Všechny tyto faktory se projevili na poločasovém stavu 10:5 a v konečném důsledku i na finálním stavu 19:14. Ze statistického hlediska můžeme být s výsledkem spokojeni. Obdržet pouze 13 branek od soupeře, který v průměru svým soupeřům uštědří gólový přínos 28 branek, je hezký počin, nicméně nutno mít pořád na paměti, že soupeř hrál celé utkání bez možnosti střídání a jen s 5-ti hráči v poli. Druhým protipólem byla naše střelecká potence, která byla tristní. Vsítit soupeři na domácím hřišti pouze 19 gólů je žalostné, ale i taková utkání se počítají. Z hráčů lze vyzvednout individuální nadprůměrné výkony u brankáře Martina Konráda, který, když selhala obrana, podržel tým důležitými zákroky, a v obraně Matěje Protivánka, který svými důraznými obrannými zákroky nedovolil ostrostřelci Šumperka se významněji prosadit. Celý tým zaslouží pochvalu za dovedený výkon, ale nutno si uvědomit, že máme pořád na čem pracovat, a to zejména v útočné fázi, kde máme obří rezervy!!!

Sestava a branky: Emereoha Samuel 7, Vladař Filip 3, Titz Marek 3, Vaverka Jakub 2, Vykydal Libor 2, Hejl Vojtěch 1, Protivánek Matěj 1, Němčák Michal 0, Kräuter Jiří 0, brankáři, úspěšnost: Konrád Martin 45 %, Walweel Jakub 30 %.

4.10. 2014 Handball 99 – TJ Bystřice pod Hostýnem 17:34 (8:16)

V pátém kole Moravské ligy jsme hostili na domácí půdě lídra soutěže celek TJ Bystřice pod Hostýnem. Soupeř disponoval třemi nebezpečnými spojkami, kdy každá z těchto byla schopná zatížit konto soupeře 12-ti brankami. Tomuto jsme přizpůsobili naši obranu. Od začátku utkání byla znát soupeřova herní převaha jak v útočné, tak i obranné fázi. Naše obrana v porovnání s předchozími zápasy byla o poznání lepší, ale na kvality současného soupeře nedosahovala. V brance si svoji premiéru Moravské ligy mladšího dorostu vyzkoušel v prvním poločase Dominik Kolovratník (starší žák) a v druhém poločase Jakub Walweel. Oba v brance předvedli to, co od nich trenéři očekávali. Za obranné zákroky je nutno pochválit Matěje Protivánka, který předvedl nadstandardní výkon a v obraně byl nejstěžejnějším pilířem. Přechod do útoku se nám také oproti předchozím zápasům dařil lépe. Tvořili jsme méně technických chyb. V útoku jsme si sice šance vytvářeli, ale velkou slabinou bylo naše neproměňování. Celkově se dá utkání v porovnání s předchozími zhodnotit kladně, nicméně máme ještě rezervy, které musíme zlepšit. Obecně lze také konstatovat, že náš herní výkon je přímo úměrný kvalitě soupeře.

Sestava a branky: Titz Marek 4, Kräuter Jiří 3, Hejl Vojtěch 2, Vladař Filip 2, Vaverka Jakub 2, Vykydal Libor 2, Protivánek Matěj 1, Římský Vojtěch 1, Němčák Michal 0, brankáři: Kolovratník Dominik 0, Walweel Jakub 0.

28.9. 2014 Handball 99 – Sokol Sokolnice 35:30 (14:14)

První domácí utkání jsme odehráli netradičně v areálu DHK Zory Olomouc, na venkovním hřišti. Naším soupeřem bylo družstvo Sokola Sokolnice. Vstup do utkání nám nevyšel dle představ a v 15. minutě jsme prohrávali 2:10. Poté se hráči oprostili od křeče, se kterou vstupovali do utkání. Zlepšila se a zpřesnila střelba, hráči se nebáli střílet jak z větší vzdálenost, tak se prosadit až na brankoviště,

a tam nekompromisně zakončit. V brance družstvo „podržel“ Martin Konrád, který se blýskl několika důležitými zákroky. Do konce prvního poločasu se nám podařilo nepříznivý výsledek korigovat a v poločasové přestávce jsme mohli jít do kabin za vyrovnaného stavu 14:14.

Do druhého poločasu jsme vstoupili ve stejném tempu a nasazení tak, jak jsme odcházeli do kabin. Dařily se nám rychlé protiútoky, stejně tak i postupný útok. V utkání jsme se dopouštěli dosti technických chyb, zejména nepřesných přihrávek a jejich následné špatné zpracování. To je zatím naše největší slabina, na které musíme zapracovat. Utkání jsme v nastoleném tempu dovedli do vítězného konce v poměru 35:30 a mohli se tak radovat z prvních získaných bodů.

Sestava a branky: Vladař Filip 12, Vysoudil Vojtěch 6, Vaverka Jakub 6, Titz Marek 5, Vykydal Libor 2, Kročil Matěj 2, Kräuter Jiří 1, Římský Vojtěch 1, Němčák Michal 0, Hejl Vojtěch 0, brankáři (úspěšnost)i: Konrád Martin 36%, Dvorský Radek 0%.

21.9. 2014 TJ Sokol Nové Veselí „B“ – Handball 99 35:25 (17:12)

Ve třetím kole Moravské ligy jsme zajížděli k našemu prvnímu utkání do Havlíčkova Brodu, kde jsme změřily síly s lídrem soutěže, celkem Nového Veselí „B“. I když družstvo nese název Nové Veselí, tak v tomto hráli výhradně hráči z Havlíčkova Brodu a Dolní Cerekve.

Vstup do utkání nám vyšel dle představ. Hráči až na drobné výjimky dodržovali nastavenou taktiku, v brance se dařilo Martinu Konrádovi. Do 16. minuty se družstva přetahovala ve vedení. Poté jakoby v hráčích probujela bojácnost a zalekli se vyrovnaného duelu. Začali jsme kupit jednu technickou chybu na druhou. Taktické pokyny hráči nerespektovali a hráli proti všem pravidlům. Tuto skutečnost podtrhovala nepřesná střelba (malý brankář – střelba na zem), špatné střídání (udělen 2 minutový trest), střelba tzv. z nulového úhlu, nezískání odraženého míče po zákroku našeho brankáře a z toho pramenící okamžitě inkasovaná branka, atd. Toho soupeř samozřejmě využil, a v poločasové přestávce svítilo na ukazateli skóre stav 17:12. V kabině bylo hráčům důrazně vysvětleno, že pouze zodpovědný přístup může vést k úspěchu.

Nástup do druhého poločasu byl jako z hororu. Navázali jsme na naše „trápení“ z poločasu prvního a k tomu přidali neproměňování vyložených šancí, což vedlo ke skutečnosti, že jsme za 17 minut druhého poločasu byli schopni vsítit pouze 2 góly. Stav se v této minutě zastavil na hrozivém poměru 27:14. Nezbylo nic jiného než si vybrat již 3. time-out a hráčům již po čtvrté opakovat stejné principy, které vedou k úspěchu (snaha, bojovnost, zodpovědnost). Po návratu na palubovku a hvizdu rozhodčího bylo na hřišti jiné družstvo. To o čem trenéři mluvili již před zápasem, hráči začali plnit a pomalu ukrojovat z hrozivého náskoku soupeře. Ve 58. minutě byl stav 32:25. Bohužel v závěru utkání jsme se dopustili zbytečných chyb a soupeři tak dovolili upravit stav utkání na končených 35:25.

Kladné hodnocení zaslouží jen hrstka hráčů a to Vladař Filip, Kročil Matěj, Kräuter Jiří, Titz Marek a to zejména za svou bojovnost v průběhu celého utkání. Ostatní hráči zůstali hluboko za očekáváním. Zvláštní kapitolou jsou naši brankáři, kteří se sice snažili, ale za obranou, která nebojuje a nechá soupeře střílet ze všech postů se těžko chytá.

Sestava a branky: Vysoudil Vojtěch 7, Římský Vojtěch 4, Vladař Filip 4, Kročil Matěj 4, Kräuter Jiří 3, Vykydal Libor 2, Vaverka Jakub 2, Titz Marek 1, Němčák Michal 0, brankáři úspěšnost: Konrád Martin 27 %, Dvorský Radek 23%.