S Liborem Žůrkem před startem nové sezóny

Horecké barvy bude hájit šest týmů

Nová házenkářská mistrovská sezóna otevírá dveře! Na obrátkách začne nabírat během několika příštích týdnů, ale úvodní zahřívací kolo je na programu již v neděli 8. září. V zelených dresech s erbem Horky nad Moravou bude během podzimu a příštího jara bojovat o body hned šest našich týmů. Věřme, že úspěšně!

Kromě seniorského mužstva jde o tým mladších dorostenců, dále družstvo starších žáků, celek mladšího žactva a také dvě družstva nejmladších nadějí – miniházenkářů.

Jaká bude právě začínající sezóna pro horecké barvy a jak jsou na ni hráči jednotlivých věkových kategorií připraveni? O tom hovoříme s předsedou oddílu házené TJ Sokol Horka nad Moravou Liborem Žůrkem.

Libore, začněme u prvního mužstva mužů. Druhým rokem bude startovat v Moravskoslezské lize, což není právě snadná soutěž. Co se dá očekávat v nové sezóně od tohoto týmu s poměrně širokým hráčským kádrem?

Především je třeba říct, že jde hlavně o mladý kádr. Když se podíváme na soupisky soupeřů z minulé sezóny, jejich průměrný věk byl 30 let, zatímco naše mužstvo má průměrný věk 22 let. Na jednu stranu máme velký potenciál do budoucna, hráči půjdou každým rokem výkonnostně nahoru. Doufejme, že se tento tým bude posouvat i výsledkově a postavením v tabulce. Mladý kádr má však i svá úskalí – mnozí hráči přes týden studují na vysokých školách v různých městech. Mají tam sice možnost během týdne trénovat, ale na tréninku v Horce se s ostatními hráči scházejí až v pátek před víkendovým utkáním. Takže tréninky nejsou během týdne takové, jaké by měly být a jaké by si trenéři přáli.

V létě nově vzniklo družstvo mladších dorostenců, složené z chlapců, hrajících dosud za starší žáky. Nyní budou startovat ve 2. lize ČR mladšího dorostu, oblast Severní Morava, což je velký výkonnostní skok. U tohoto týmu působíš jako trenér. Bude nová sezóna především o získávání cenných zkušeností?

Ano, vidím to podobně. V uvedené kategorii budou naši kluci hrát prvním rokem a 2. liga ČR je soutěž, která už má patřičnou váhu. Musím říct, že všichni kluci přistoupili během přípravy k tréninkům velmi odpovědně, což se potvrdilo na srpnovém přípravném turnaji v domácím prostředí. S družstvy, hrajícími 2. dorosteneckou ligu druhým rokem, jsme dokázali uhrát dobré výsledky. Za jednu remízu a jednu výhru jsme získali tři body, což bylo příjemné překvapení. Navíc v zápasech, kde jsme neuspěli, jsme většinou prohráli jen o jediný gól. To naznačuje, jakou sílu naše družstvo má a může mít. Samozřejmě za předpokladu, že bude pokračovat v tvrdé dřině, kterou započalo v letní přípravě.

Účast v uvedené skupině 2. ligy ČR mladšího dorostu bude náročná nejen po sportovní stránce, ale i na čas a cestování. Čekají vás mimo jiné zápasy v Karviné, Ostravě, Kopřivnici, Zlíně…

Určitě jde o soutěž náročnější na cestování, máme soupeře z celé Moravy. Ale klub je na to připraven, takže je pouze na hráčích, aby ukázali své herní kvality.

Do nové sezóny vstupuje i družstvo starších žáků, jaká je jeho pozice?

Jsem rád, že se nám i pro nový soutěžní ročník podařilo udržet právě družstvo starších žáků, třebaže nemá početný kádr. Týmu tak bude muset vypomáhat několik chlapců z mladšího žactva. Lze předpokládat, že v Olomoucké krajské lize nebudou naši starší žáci nijak excelovat, ale ani hrát poslední housle, předpokládáme, že by měli hrát střed tabulky. Uvidíme, jak toto očekávání naši chlapci naplní.

A pokud jde o mladší žactvo?

Výhodou je, že v této věkové kategorii mohou spolu hrát v jednom smíšeném družstvu jak chlapci, tak děvčata. Je pravděpodobné, že tento tým bude pod taktovkou zkušeného trenéra Petra Němce hrát v Olomoucké krajské lize spíše v horní polovině tabulky. Petr Němec dosud působil u nejmladší věkové kategorie a nyní s velkou většinou hráčů a hráček přechází právě do kategorie mladšího žactva. Všechny členy týmu tak dobře zná. Ví, co od nich očekávat a naopak hráčům a hráčkám je jasné, co mohou čekat od trenéra. V tom vidím potenciál i pro další sezónu.

Skutečným podhoubím klubu, důležitým pro budoucnost, jsou družstva miniházené, kde spolu rovněž mohou hrát kluci i dívky. Jaká je spokojenost na tomto poli?

Možnost trénovat minižactvo je nepochybně pro každého trenéra obrovský zážitek. U dětí, u chlapců i dívek, je vidět přirozená hravá dravost, chuť do sportu obecně, je znát, jak je hra baví. Z trenérského pohledu jsou pak znát velké pokroky hráčů během několika tréninků, za krátký čas lze pozorovat velký progres v jejich výkonech. Družstva miniházenkářů nám tak dělají velkou radost, když zejména družstvo starších miniházenkářů pod vedením trenéra Petra Němce bylo celou uplynulou sezónu suverénní v rámci krajské soutěže. Navíc na republikových turnajích se toto družstvo umísťovalo vždy v první polovině turnajové tabulky. Vyvrcholením celé sezóny byl pro starší miniházenkáře na přelomu května a června turnaj Mini Cup v Litovli za účasti 28 družstev. A právě v této početné konkurenci se náš tým po výborném výkonu umístil na 1. místě, což je skvělý úspěch.

Když jsme u turnajů, naše družstva se jich pravidelně účastní nejen v České republice, ale také v zahraničí. Jaké turnaje jsou v plánu pro novou sezónu?

Jejich rámcovou vizi pro novou sezónu už máme. Hned první zářijový víkend pojednou starší minižáci a mladší žáci na velký turnaj do Lovosic, čímž vyvrcholí jejich příprava na novou sezónu. Poté budou následovat halové turnaje v zimním meziobdobí, kdy se nehraje krajská soutěž. Na jaře příštího roku vyšleme už poněkolikáté několik našich týmů do Prahy na největší halový turnaj v Evropě – Prague Handball Cup. Je to obrovský zážitek nejen pro hráče, ale i pro trenéry, vedoucí družstev, rozhodčí i organizátory. Na této ojedinělé akci nejde jen o samotnou házenou, ale je prostor také na zábavu, společenská setkání, je možnost navázat kontakty s házenkáři z celé Evropy. Takže pro každý tým je pražský turnaj i vítaným teambuildingem.

Jako vrchol turnajové sezóny plánujeme po dvou letech v létě příštího roku opět vyjet do Slovinska. Konkrétně do přístavního města Koper, místa konání tradičního evropského házenkářského festivalu Eurofest. Jeho pořadatelé garantují turnajová utkání pro všechny věkové kategorie. Zájezd do Slovinska se tak stane pro naše hráče odměnou a sladkou tečkou za výkony v celé soutěžní sezóně. Užijí si nejen sport, ale také sluníčko, zábavu a jiná pozitiva tohoto festivalu. Půjde o výjimečnou událost jak pro náš klub, tak pro samotné hráče. Je třeba, aby děti v žákovských kategoriích zažívaly i něco jiného než jen výhru nebo prohru, ale aby poznávaly i akce, které svým významem sport přesahují.

Co tě dnes těší, když se ohlédneš za několika uplynulými roky, během nichž horecká házená po období stagnace tvou zásluhou doslova vstala z popela?

Po osmi letech, co v Horce působím, mě nejvíce těší, že jsme společně s oddílem malé kopané na Sokolce vybudovali krásný sportovní areál. Po sportovní stránce mě pak těší, že máme širokou členskou základnu. Jak jsem už zmínil, v nové sezóně bude startovat v jednotlivých soutěžích šest družstev a ne každý házenkářský klub se tím může pochlubit. V neposlední řadě jsem rád za sportovní úspěchy našich mládežnických týmů. A mám radost, že se najdou dobrovolníci, doslova srdcaři, kteří v našem klubu svůj čas dětem věnují. Nejsou to jen trenéři a funkcionáři, ale i rodiče hráčů, kteří pomáhají při organizování našich sportovních i společenských akcí. Jsem rád, že jsme za pár let společně udělali kus dobré práce, která je vidět.