Oslavy se vydařily, na obzoru je nová sezóna 2022 – 2023!

Vážení příznivci horecké házené,

měsíc srpen přichází na scénu. Konečně – říkají jedni, zatímco jiní se spíš mračí, neboť porce prázdninových dní se začíná povážlivě tenčit. Házenkářské duše ale zřejmě patří spíše k těm prvním. Vždyť již za pár dní skoncujeme s „nicneděláním“ a začneme přípravu na novou sezónu. Před námi jsou tréninková soustředění

i přípravné turnaje, do nichž se vrhneme koncem srpna.

Než se tak ale stane, s troškou nostalgie můžeme ještě zavzpomínat na červnové oslavy 65. výročí založení organizované házené v Horce nad Moravou. Dnes možná maličko litujeme, že jsme si půlkulaté výročí neužili o něco víc, nějak víc naplno. Jenže tak je to v životě se vším, co již nelze vrátit. Pro tento pocit si můžeme vypůjčit krásný termín spisovatele Bohumila Hrabala. Ano, zažíváme krasosmutnění…

Odpoledne plné zábavy a pohody

Co na zmíněných oslavách v sobotu 25. června nejvíce zaujalo? Především fakt, že na své si přišli všichni návštěvníci horecké Sokolky, neboť sportovní odpoledne bylo určeno jak dětem, tak i dospělým. Připraven byl i zábavný doprovodný program a samozřejmě že nemohlo chybět ani bohaté občerstvení.

Potěšilo, že v tento sváteční den mezi nás zavítala i opravdová legenda horecké házené – pan Vojtěch Přikryl. V družstvu mužů hrál od začátku 70. let a výborné výkony odváděl hlavně na postu pivota. V horeckém dresu odehrál stovky utkání a dlouhá léta byl i kapitánem mužstva, které v průběhu let hrálo na okresní i krajské úrovni. Vojta byl rovněž aktivním činovníkem oddílu házené a hráčskou kariéru končil až dlouho poté, co překročil čtyřicítku.

Červnové oslavy si nenechala ujít ani další legenda horecké házené – pan Milan Vykydal. Patří k těm házenkářům, kteří v roce 1966 po letech stagnace obnovili družstvo mužů a namísto české házené začali hrát již mezinárodní házenou – handball. V pozdějších letech se Milan významně podílel na činnosti oddílu, ať již jako trenér mládeže nebo jako člen výboru. Po obnově házené v Horce v roce 2011 se rovněž aktivně zapojil do činnosti házenkářského oddílu.

Pestrý sportovní program

Oslavy házenkářského výročí se odvíjely v ryze sportovním duchu – po celé odpoledne byla na programu přátelská utkání družstev všech věkových kategorií.

Viděli jsme utkání mladších miniházenkářů Horky s družstvem horecké přípravky, po kterém následoval malý přátelský turnaj starších minižáků, v němž si zahrály družstva Horky, HBC Olomouc 1966 a HC Čechy pod Kosířem. Na řadu přišlo i přátelské utkání týmu mladšího žactva Horky proti mladšímu žactvu SK HFP Prostějov.

Potlesk diváků sklidila následná ukázka aktivit kroužku pohybových her, který horecký oddíl házené od roku 2018 organizuje pro děti ve věku od tří do šesti let.

V pozdním odpoledni bylo rozehráno exhibiční utkání seniorské kategorie, v němž se představili odchovanci horecké házené a rovněž hráči, kteří v minulosti oblékali horecký dres.

Ještě před tímto utkáním došlo na slavnostní předání pamětních plaket paní Věře Krobothové a panu Liboru Vykydalovi, trenérskému tandemu, který více než deset let vedl jak horeckou házenkářskou mládež, tak později i tým mužů. Jak Věra, tak i Libor se navíc mohou pochlubit ojedinělým unikátem. Vždyť některé hráče vedla tato trenérská dvojice ve všech věkových kategoriích – od malých žáčků až po družstvo mužů! 

Připomeňme, že od roku 2011, kdy se po několika letech podařilo obnovit horecký oddíl házené, vyrostla v Horce řada výborných mladých hráčů. Ti nejlepší dostali možnost odejít do větších klubů jako jsou Litovel, Velká Bystřice, Olomouc nebo Zubří, kde mohou dále rozvíjet svůj talent. Mnozí odchovanci Horky hrají také v mládežnických týmech Házenkářské akademie Olomouckého kraje.

Sportovní odpoledne vyvrcholilo od 18 hodin, kdy se uskutečnilo asi nejzajímavější utkání celého slavnostního dne. Na jedné straně nastoupil tým trenérů a rodičů hráčů, na druhé straně pak tým aktivních hráčů a hráček žákovské kategorie. Rodiče tak poznali, že hrát házenou není žádná legrace 🙂 Také trenéři to neměli lehké a sami měli před utkáním obavy, jak si povedou. Každopádně dramatický zápas skončil zaslouženou remízou a všichni jeho aktéři si házenou náležitě užili. Tolik malé ohlédnutí za oslavami 65. výročí založení oddílu házené TJ Sokol Horka nad Moravou. A zároveň i konec nostalgie. Měsíc srpen již brzy přihraje házenkářské míče všem, kteří propadli kouzlu této krásné hry. Těšme se na všechny tréninky, turnaje i mistrovská utkání, na nově navázaná přátelství i zajímavé zážitky z cest k házenkářským kláním, na které se během roku vydáváme. Ať žije nová sezóna 2022 – 2023! Právě v ní sportovními výsledky začneme psát nové kapitoly bohaté horecké házenkářské historie.