Hodnocení 2018-2019

5.5.2019 TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Tatran Litovel  31:26 (20:12; 11:7)

Za velmi těžkých a pro samotnou hru velmi nepříznivých podmínek jsme v neděli hned po obědě nastoupili k mistrovskému utkání proti našemu nejčastějšímu soupeři – Taranu Litovel. Sice již nepršelo, ale po dešti podmáčený tartan udělali z hřiště kluziště. S tímto povrchem jsme se díky ponožkám přetaženým přes obuv vyrovnali výrazně lépe než (především v prvním poločase) soupeř. To ale nesnižuje náš výkon, na kterém tentokrát byla vidět snaha běhat a hrát. Již v části osobní obrany jsme soupeře (s výjimkou Václava Najera a Adama Zifčáka) přehrávali především pohybem bez míče s krátkými rychlými přihrávkami a tuto část vyhráli se slibným 4 brankovým rozdílem. První time out po 10 min. přinesl uklidnění do hry, my pokračovali ve standardní hře s vysunutou obranou a především v útočné fázi levá část družstva (trojčata) byla k neudržení. Poločas jsme vyhráli o 8 branek – nevídaný výkon.

V druhé části utkání soupeř zlepšil pohyb, a po 5. minutě začal výrazně náš prvopoločasový náskok stahovat; my v této části hry začali dělat chyby v rozehrávce, opakovaně jsme soupeři „namazali“ (Richard, Lucie, Tomáš obdržel dvouminutový trest) a soupeř opět především díky dvojici Václav-Adam dotáhl až na rozdíl 3 branek a rozhodl se pro dokončení utkání osobní obranou. Po našem posledním time-outu, opět uklidnění družstva jsme závěr s osobní obranou soupeřem zvládli a přidali další dvě branky na konečný rozdíl v utkání – 5 branek.

Sestava a branky: Jurečková Lucie 10/0,Jurečková Michaela 9/1, Jurečková Kamila 5/1, Rakus Tomáš 3/0, Hrachovina Richard 2/0, Hrachovinová Sára 1/0, Halouzka Jakub 1/0, Vánská Nikola 0/0, Spáčil Václav 0/0 a Šrot Damián 0/0, brankář: Pešek Vojtěch (br.) 0/0.

18. – 21. 4. 2019 Prague Handball Cup 2019

Velikonoční svátky od zeleného čtvrtka po velikonoční neděli strávilo naše družstvo v Praze na největším evropském halovém turnaji – Prague Handball CUP 2019.

Vyjeli jsme ve čtvrtek hned ráno, v poledne už jsme rozbalili spací pytle a matračky v tělocvičně ZŠ v Butovicích a odpoledne vyrazili na prohlídku Prahy. Prošli jsme si Staroměstské náměstí, z něj se šli podívat na Betlémskou kapli, pokračovali na Novotného lávky s nejhezčím výhledem na Pražský hrad, prošli přes Karlův most až na Malostranské náměstí a chrámu sv. Mikuláše. Zde jsme opustili historii a splnili přání dětí jet se podívat do turnajového centra Harfa.

A hned v pátek ráno nám začal sportovní program. Jeho průběh včetně veškerých výsledků našeho družstva velmi podrobně naleznou všichni zájemci na turnajovém webu:

https://phc.cz/vysledky/skupina/1140

https://phc.cz/vysledky/skupina/1168

Současně s odevzdáním soupisky nastalo první nemilé překvapení; pořadatelé byli ochotni připustit na soupisce družstva v chlapecké části turnaje max. 3 dívky. Po hodinové debatě o možných výkladech pravidel turnaje jsme usmlouvali alespoň stav, kdy z našich čtyř děvčat může na každý zápas nastoupit libovolná trojice z nich.

Po pravidlovém úvodu jsme odehráli vždy jen se dvěma střídajícími hráči na lavičce zápasy s chlapci z Francie, Chorvatska, Švédska, Česka a s bilancí 3 vítězství, 2 porážky a aktivním skóre 95:62 jsme postoupili do jedné ze tříčlenných skupin A části soutěže, kde jsme opět narazili na švédské družstvo a po něm změřili síly s tradičním soupeřem Tatranem Litovel. Po porážce a vítězství nám o jediný gól doslova pod rukama utekl postup do další části turnaje – play off.

Celkové hodnocení naší účasti vyznívá střídavě; zaujali jsme hrou, ale mohli jsme dosáhnout daleko více. Na obě švédská družstva jsme měli, ale obě utkání jsme si prohráli vlastními chybami. Družstvo tvořili naši hráči doplnění o dva hráče Senice na Hané – Standu Hynka a Vojtu Nakládala. A po hříchu nutno konstatovat, že především přístup právě těch senických (a jmenovitě Standy) by mohl být vzorem pro všechny horecké hráče. Jejich opakem byly především Lucie a Míša; rozcvičení bez zájmu a minimální, jakákoliv připomínka trenérů do nekonečna okecávaná nebo bojkotovaná. Děvčata stále žijí pod dojmem, že dělají trenérům milost, když budou hrát, že se bez nich neobejde. Jsou již dost staré na to, aby konečně i ony pochopily, že ve vztahu trenér x hráč, je trenér tím, který dává, ony těmi, které berou. A že je přinejmenším slušné se alespoň částečně podle toho chovat a pracovat.

Sestava družstva a branky: Pešek Vojtěch (br.), Hynek Stanislav 30/4, 73% úspěšnost, Jurečková Michaela 21/2 60%, Rakus Tomáš 20/0 64%, Jurečková Lucie 14/22, 64%, Hrachovina Richard 14/1, 78%, Halouzka Jakub 10/0, 67%, Jurečková Kamila 9/2, 75%, Nakládal Vojtěch 7/2, 70% a Vánská Nikola 2/0, 67%.

O víkendu 13.-14.4. sehráli MLŽ dvojzápas naší skupiny krajského přeboru. Nejdříve jsme v sobotu 13.4. již od 8 hod. ráno odehráli v hale DHK Zora Olomouc o týden odložené utkání s HBC Olomouc 1966 a zaslouženě jsme je prohráli

13. 4. 2019 HBC Olomouc 1966 – TJ Sokol Horka nad Moravou 31:20 (21:14; 14:11)

Celkem vyrovnaně jsme odehráli část osobní obrany, na obou stranách útočná aktivita dost výrazně převyšovala obrannou, v následující standardní hře jsme zvolili agresivní vysunutou obranu a díky nedostatečně tvrdé hry 1-1 i zajišťování jsme byli přehráváni. Zcela jasně se zde projevily veškeré nedostatky našich tréninků, ve kterých nemáme vůli provádět průpravná cvičení na plno a jen si vyklusáváme, tak najednou zjišťujeme, že na družstva, které jsou rychlostně na úplně jiném levelu prostě nestačíme. A to se nezmění, dokud se nezmění náš přístup k tréninku a jeho úsilí. A platí to úplně pro všechny

Sestava a branky: Jurečková Lucie 7/0, Spáčil Václav 4/0, Jurečková Kamila 2/0, Jurečková Michaela 2/0, Hrachovina Richard 2/0, Hrachovinová Sára 1/0, Rakus Tomáš 1/0, Vánská Nikola 0/0 a Šrot Damián 0/0, brankář: Pešek Vojtěch 0/0.

Na sobotní program jsme navázali v neděli 14.4. odpoledne od 15:30 hod. utkáním proti družstvu z Velké Bystřice, které jsme proti plánu sehráli místo na Sokolce v hale v Senici na Hané. Do utkání jsme nastoupili bez brankaře Vojty i přesto, že všem rodičům byl rozpis naší soutěže rozeslán s dostatečným předstihem i s žádostí, aby si podle něj upravili i svůj čas. Bohužel – nestalo se tak a tak v bance musel zaskakovat Jakub.

 14. 4. 2019 TJ Sokol Horka nad Moravou – Házená Velká Bystřice 19:16 (8:10; 4:6)

Do zápasu jsme nastoupili s Kubou v brance a od počátku bylo znát, že opravdu brankář není. Útočnou aktivitou se nám ale dařilo každý náskok soupeře poměrně rychle vyrovnat, po zkušenostech ze sobotního utkání jsme byli trochu rychlejší, naopak soupeř neměl kvality toho sobotního. Přesto jsme do ¾ utkání tahali za kratší konec a neustále dotahovali 1-2 brankový náskok soupeře. Teprve ve 33 min. jsme se dostali vůbec poprvé do vedení, soupeř sice vyrovnal, ale poslední tři minuty jsme vyhráli v poměru 4:1 a celé utkání nakonec o 3 branky. Utkání bylo do poslední chvíle zcela otevřené, naše vysunutá obrana tentokrát i díky nižší útočné dovednosti soupeře daleko účinnější a dařilo se jí kompenzovat výrazně nižší kvalitu na postu brankáře. Ten přesto třemi zásahy v konci utkání k výsledku výrazně pomohl. V útočné aktivitě byla nejvýraznější postavou Míša, která zatížila konto soupeře 10 brankami.

Sestava a branky: Jurečková Michaela 10/2, Jurečková Lucie 4/0, Rakus Tomáš 2/0, Jurečková Kamila 1/0, Hrachovina Richard 1/0, Hrachovinová Sára 0/0, Vánská Nikola 0/0, Spáčil Václav 0/0 a Šrot Damián 0/0, brankář: Halouzka Jakub 0/0.

31. 3. 2019 TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Sokol Centrum Haná „A“ – 21:29 (13:18; 8:12)

V neděli 31.3. jsme vstoupili do jarní částí soutěže, tentokrát ve skupině MLŽ I, do které jsme se jako vítězové podzimní části probojovali a hned první utkání nás mohlo přesvědčit, že hrajeme soutěž v jiném levlu. Přestože jsme podali dobrý výkon, řada našich hráčů se měla možnost přesvědčit, že rychlost, osobní nasazení jak při útočné, tak i obranné činnosti a odpovědnost za vlastní výkon, které předvádějí na trénincích, jsou v této soutěži již zcela nedostatečné.

Do zápasu jsme vstoupili osobní obranou a hned počátek utkání jsme nechytili, soupeř nás v poli přehrával rychlostí a Vojtovi v brance tak nedával mnoho šancí. Hlavním kladem této části hry (stejně jako zbytku utkání) bylo, že si i tuto část utkání, kterou jsme skončili se čtyřbrankovým mankem, vyzkoušeli všichni na soupisce.

Po našem time-outu jsme ve standardní hře první půle částečně vyrovnali hru a prakticky každou branku soupeře jsme opláceli naší brankou, takže do druhé poloviny utkání jsme nastoupili s pětibrankovou ztrátou.

Podobný obraz skýtal i druhý poločas, nejdříve jsme snížili na rozdíl tří branek, potom jsme úsek mezi 23 a 28 min. totálně zaspali a soupeř pětibrankovou šňůrou dosáhl rozhodujícího rozdílu a utkání jsme dohráli stejně jako první poločas, soupeřovy dosažené branky jsme opláceli brankami našimi.

Ve standardní části utkání jsme zvolili výrazně vysunutou obranu, která, pokud jsme ji hráli podle pokynů, dělala soupeři značné problémy, pokud jsme se nechali zatlačit do devítky nebo až k šestce, soupeř nás přehrával. Navíc je to obrana s velkou hloubkou, vyžadující vysokou rychlost pohybu a dobrou orientaci v prostoru především vysunutých hráčů hrát ji celých 30 min. je značný nápor i na vytrvalost, takže jsme často museli střídat. A opět se projevilo to, že družstvo má jen 4 „rychlíky“. Síla vyčerpaná při obranné činnosti chyběla v rychlém útoku a v postupném útoku jsme postrádali větší podíl střelecké aktivity především spojek z 9m vzdálenosti. Většiny branek, dosažených v utkání jsme vstřelili z hranice brankoviště. Takže výsledkem naší snahy bylo zasloužené vítězství soupeře a je nutné si přiznat, že byl opravdu o těch pár branek lepší. Chceme-li takovým soupeřům vzdorovat rovnocenněji, je nutné přidat především na trénincích, smířit se s tím, že žádný učený z nebe nespadl, že musím, mnohokrát pokazit, než získám potřebnou jistotu a jen tréninky s plným nasazením se promítnou do dalšího zlepšení našich výkonů. A právě to osobní nasazení v trénincích některým hráčům našeho družstva chybí. Spolehlivě chytal Vojtěch Pešek, i když ani on se nevyhnul několika chybám v rozehrávce a krytí prvního sledu soupeřova protiútoku. Do střelecké listiny soutěže se v tomto utkání bohužel zapsali pouze čtyři hráčky/hráči.

Sestava a branky: Jurečková Kamila 6/0, Jurečková Lucie 5/0, Jurečková Michaela 5/1, Rakus Tomáš 5/0, Halouzka Jakub 0, Spáčil Václav 0, Hrachovinová Sára 0, Hrachovina Richard 0, Šrot Damián 0, brankář: Pešek Vojtěch 0.

24. 2. 2019 Tatran Litovel

Vydařený závěr zimní přípravy mladších žáků na AutoFit Cupu v Litovli

Závěrečný turnaj zimní přípravy jsem sehráli v sobotu 23.2. na hale ZŠ Vítězná v Litovli. Turnaj byl vypsán pro 6 družstev s herním systémem každý s každým 2×12 min. Z našeho družstva chyběla jen Sára Hrachovinová, kterou si vyžádal trenér StM pro turnaj minižáků v Senici, družstvo naopak posílili dva hráči Senice na Hané, Standa Hynek a Vojtěch Nakládal, kteří se rozhodně neztratili a byli platnými členy družstva.

Tentokrát jsme více péče věnovali rozcvičení před prvním zápasem a už ten jsme odehráli jak s chutí, tak i s patřičným nasazením a Sokolu Trnávka jsme šancí naším výkonem i přes řadu neproměněných 100% brankových příležitostí nedali šanci. Do turnaje jsme vstoupili vítězstvím 18:13. Po dvouhodinové pauze jsme nastoupili proti jedinému zahraničnímu soupeři MHaK Martin a opět po velmi pěkné hře jsme slavili výrazné vítězství 21:14. Třetím soupeřen na turnaji nám bylo družstvo KH Kopřivnice. Jeho kvalita nám dovolila již od šesté minuty dohrát utkání celou lavičkou, a přesto jsme dosáhli povinného vítězství 20:10. Závěr turnaje jsme měli hektický, ve frekvenci hra: jedno utkání pauza: hra: jedno utkání pauza: hra jsme po Kopřivnici nastoupili proti družstvu s největší fyzickou převahou – Velkému Meziříčí. I zde jsme přes porážku odehráli velmi pěknou partii, kdy jsme soupeře rychlou kombinační hrou často přiváděli do úzkých a přes jeho fyzickou převahu jsme s ním ¾ utkání zcela drželi krok a vyrovnaný výsledek. Přesto jsme po boji padli v závěru 11:18.

Snad nejhezčí výkon jsme si ponechali pro utkání s domácím Tatranem. Utkání bylo bojem o druhé místo v turnaji a bylo od první do poslední minuty zcela vyrovnané, žádné z družstev po celé utkání soupeři neodskočilo na více jak dvě branky a nakonec šťastnější domácí v koncovce vyhráli o 2 branky 14:16.

Celkový výsledek na turnaji

TJ Sokol Horka nad Moravou    5   2  0  3  (84 : 71) 

a zasloužené 3. místo, není to nejpodstatnější. Tím byl předvedený výkon ve všech utkáních a pokud budeme s takovým nasazením nejen hrát, ale i trénovat, pak se výsledky jako důsledek tohoto přístupu vždy dostaví.

Na uvedeném výsledku AutoFit Cupu v Litovli se naše hráčky / naši hráči brankami podíleli takto:

Míša Jurečková 26, Tomáš Rakus 25, Standa Hynek 8, Lucka Jurečková 7, Vojta Nakládal 6, Richard Hrachovina 4, Kamila Jurečková 3, Vašek Spáčil a Damián Šrot po 2, Jakub Halouzka a Nikola Vánská  po 1. V brance podal výborný výkon Vojta Pešek, u kterého je jen škoda, že si jeho výkonu více nevšímali trenéři ostatních družstev, protože byl na tomto turnaji nejvýraznější postavou mezi brankáři.

Přehled výsledků celého turnaje najdete v přiložené tabulce:

1 2 3 4 5 6 Body Skóre Pořadí
Tatran Litovel XXX 16:14 15:4 14:10 19:15 12:16 8 76:59 2
Sokol Horka n. Mor. 14:16 XXX 20:10 21:14 18:13 11:18 6 84:71 3
KH Kopřivnice 4:15 10:20 XXX 11:14 12:13 9:21 0 46:83 6
MHaK Martin 10:14 14:21 14:11 XXX 14:10 10:24 4 62:81 4
Sokol Trnávka 15:19 13:18 13:12 10:14 XXX 12:22 2 63:85 5
HK Velké Meziříčí 10:15 10:11 13:9 9:8 17:5 XXX 10 101:54 1

16.2.2019 Tatran Stupava /SK/

Stále stejné potíže družstva mladších žáků na Poháru Tatranu ve Stupavě

V sobotu 16. února jsme opět brzo ráno cestovali; tentokrát na Pohár Tatranu do slovenské Stupavy. A opět časný odjezd od Sokolky a časné vstávání snad byly stejnými problémy. A stejně jako ve Velkém Meziříčí velmi špatný začátek turnaje a potom postupné zlepšování výkonu. Ve Stupavě jsme turnaj začali s družstvem Uherského Hradiště, opět jsme hráli hluboko pod své možnosti, opět jsme utkání odchodili nebo spíše prospali a po zásluze utkání vysoko prohráli 13:22. Druhé utkání bylo již o poznání lepší, první poločas jsme o gól vyhráli, v polovině druhého poločasu se hráči začali víc než o hru zajímat o stav na ukazateli skóre, herní soustředění odpadlo a soupeř nás v závěru přejel na konečný stav 16:13. Kéž by tento vývoj byl v budoucnu pro hráče zkušeností, že je nutné se především starat a soustředit na hru a ne se rozptylovat okolím. Jen tak můžeme uspět. V posledním zápase skupiny jsme porazili nejslabší tým skupiny C družstvo Stupavy 16:9 a se 2 body na třetím místě ve skupině bojovali jen o konečné 5. místo. Zde nám byli soupeři chlapci z HC Zlín (ale jiné družstvo než HC Zlín, který se účastnil Eminent Cupu 2019). Po celkem vyrovnaném začátku jsme již v druhé části prvního poločasu soupeře začali přehrávat a ž k celkovému jasnému vítězství 20:9

S celkovým výsledkem na turnaji

TJ Sokol Horka nad Moravou    5   2  0  2  (62 : 56) 

jsme na turnaji obsadili 5. místo. A opět je nutné konstatovat, že i přes cíl turnaje – dát herní příležitost všem dětem bez ohledu na výsledek – jsme měli při plném nasazení a soustředění od první do poslední minuty ve všech utkáních nejméně na finále, ve kterém přejel vítěz naší skupiny, Stupava A, družstvo Stupavy B.

Na uvedeném výsledku Poháru Taranu Stupava se naše hráčky / naši hráči brankami podíleli takto:

Rakus Tomáš 21, Jurečková Michaela 14, Jurečková Lucie a Jurečková Kamila po 6, Spáčil Václav 4, Hrachovina Richard a Halouzka Jakub po 3, Hrachovinová Sára a Vánská Nikola po 2. V brance podal velmi dobrý výkon Pešek Vojtěch (br.,1), který proměnil 7m hod v utkání se Stupavou C.

Přehled výsledků obou skupin najdete v přiložené tabulce:

Skupina A 1 2 3

 

4

Body Skóre Pořadí
Tatran Stupava B XXX 10:10 13:7 22:6 5 45:23 1
Strojár Malacky 10:10 XXX 16:9 18:5 5 44:24 2
HC Zlín – ch 7:13 9:16 XXX 12:4 2 28:33 3
Sport Club Senec 6:22 5:18 4:12 XXX 0 15:52 4
Skupina B 1 2 3 4 Body Skóre Pořadí
Tatran Stupava A XXX 18:17 16:13 18:8 6 52:38 1
Slavie Uherské Hradiště 17:18 XXX 22:13 18:8 4 57:39 2
Sokol Horka n. Mor. 13:16 13:22 XXX 16:9 2 42:47 3
Tatran Stupava C 8:18 8:18 9:16 XXX 0 25:52 4

2.2.2019           Velké Meziříčí

V sobotu 2. února jsme společně spolu s družstvem Tatranu Litovel odcestovali na Zimní pohár do Velkého Meziříčí. Časný odjezd v 6,15 hod. od Sokolky a ještě časnější vstávání byly pro některé z našich hráčů/hráček sami velkou překážkou. To se projevilo hned v prvním utkání, které jsme v ospalé náladě proti Tatranu Litovel doslova odchodili tak, že konečné skóre 8:14 bylo ještě lichotivé.

V druhém utkání jsme narazili na nejslabší družstvo – Loko České Budějovice a po průměrném výkonu jsme je bez větší námahy jasně přejeli 19:4. Ve třetím utkání jsme nastoupili proti domácím a teprve zde jsme prokazovali, že umíme hrát. Hráli jsme s plným nasazením, dařilo se nám v postupném útoku, ale v obraně jsme nedokázali dostatečně eliminovat soupeřovy spojky, které nás doslova rozstřílely ze vzdálenosti 10-12 m. Přesto jsme dokázali stále oplácet, v druhém poločase jsme se dostali i do vedení, ale bohužel zde trochu zaúřadovali domácí rozhodčí a utkání pro domácí pohlídali. Přesto se za výsledek 13:19 nemusíme stydět. Do čtvrtého utkání jsme nastoupili proti Velké Bystřici a opět na nás padla ospalost. Chybělo nadšení předcházejícího utkání a tak jsme i toto utkání, tentokrát zcela po zásluze, prohráli 8:9. Do posledního utkání jsme nastoupili proti Sokolu Telnice a opět se hra proměnila; nadšení a chuť úplně všech a přes výraznou hmotnostní a výškovou převahu soupeře jsme s ním dokázali prakticky celé utkání držet krok a čestně jsme je prohráli 12:16.

S celkovým výsledkem na turnaji

TJ Sokol Horka nad Moravou    5   1  0  4  (60 : 62) 

jsme na turnaji obsadili 5. místo. A je nutné konstatovat, že přes cíl turnaje – dát stejnou příležitost všem hráčům bez ohledu na výsledek – jsme se mohli při plném nasazení ve všech utkáních umístit přece jen lépe.

Sestava a branky: Jurečková Michaela 20/0, Jurečková Lucie 10/0 a Rakus Tomáš 10/0, Spáčil Václav 7/2, Jurečková Kamila 6/4, Halouzka Jakub 3/0, Hrachovina Richard 2/0, Vánská Nikola 1/0 a Šrot Damián 1/0. V brance podal velmi dobrý výkon Pešek Vojtěch (br.)

1 2 3 4 5 6 Body Skóre Pořadí
TJ Sokol Velké Meziříčí XXX 14:12 13:8 19:13 19:7 15:10 10 74:50 1
Sokol Telnice 12:14 XXX 17:8 16:12 15:7 11:10 8 71:51 2
Tatran Litovel 8:13 8:17 XXX 14:8 14:3 9:13 4 53:54 4
Sokol Horka n. Mor. 13:19 12:16 8:14 XXX 19:4 8:9 2 60:62 5
Loko České Budějovice 7:13 7:15 3:14 4:19 XXX 5:17 0 26:78 6
Házená Velká Bystřice 10:15 10:11 13:9 9:8 17:5 XXX 6 59:48 3

12. – 13. 1. 2019 TJ Sokol Horka nad Moravou – Eminent Handball Cup 2019

O víkendu 12. – 13. ledna 2019 jsme pořádali v hale DHK Zory Olomouc již tradiční 4. ročník Eminent Handball Cupu 2019. Dík za přípravu a zabezpečení tak náročného turnaje patří především rodičům družstva mladšího žactva, kteří společně se členy našeho oddílu organizačně turnaj zabezpečili tak, že ode všech účastníků jsme na něj slyšeli jen a jen chválu.

Přestože byl turnaj vypsán pro mladší žactvo, tj. pro dívčí, chlapecká i smíšená družstva, tak se nám nakonec přihlásilo 7 družstev chlapeckých družstev, který s naším družstvem dali celkovou osmici účastníků. O tomto počtu účastníků rozhodla délka turnaje a herní systém, každý s každým 2×12,5 min. Herní systém předurčil i vysokou náročnost turnaje, všechna družstva odehrála za dva dny 7 utkání a téměř tři hodiny hry. Vítězem turnaje se stalo již po třetí družstvo HK MCC Lovosice, které v turnaji prokázalo nejvyšší kvalitu.

My jsme do turnaje nevykročili nejšťastněji, v prvním zápase prvního hracího dne jsme po zcela vyrovnaném boji, kterému by lépe slušela remíza, podlehli o jedinou branku Tatranu Litovel (9:10) a do druhého utkání jsme nastoupili proti jednoznačně nejlepšímu týmu turnaje, HK MCC Lovosice. I když jsme bojovali, na tohoto soupeře jsme neměli a čestně a oprávněně jsme mu podlehli 6:19. A pak začala naše spanilá jízda; jak jsme nabírali zkušenosti, tak jsme se utkání od utkání zlepšovali a postupně v průběhu hracího dne jsme vrátili porážku z Plzně Jiskře Zruč nad Sázavou 18:10, porazili Pepino SKP Frýdek-Místek 13:9 a v našem posledním utkání prvního dne jsme si vybrali slabší chvilku v zápase s TJ Rožnov pod Radhoštěm, který jsme po boji doslova udolali 13:12.

Ve výborném výkonu jsme pokračovali i v neděli, kdy jsme nejprve porazili o dvě branky Sokol Sokolnice (13:11), v jehož sestavě nechyběl nejlepší střelec našeho turnaje a v posledním utkání jsme nestačili na opravdu lepší HC Zlín (10:15).

Celkové jsme po výsledku:

TJ Sokol Horka nad Moravou    7  4  0  3   82:87    8 bodů

obsadili na turnaji velmi pěkné 4. místo. Náš výsledek je o to cennější, že jsme jej dosáhli proti výborných chlapeckým družstvům, ale daleko a daleko důležitější než výsledek byla hra, kterou jsme předváděli, a bylo velmi příjemné poslouchat trenéry našich soupeřů, jak chválili herní pokrok, které naše družstvo udělalo.

Na slavnostním vyhlášení výsledků byla první tři družstva turnaje oceněna poháry a medailemi, ostatní družstva i osobnosti turnaje obdrželi diplomy a hodnotné věcné ceny. Dále byly vyhodnoceny i individuality turnaje, titul nejlepšího střelce si odnesl Tomáš Koníček ze Sokola Sokolnice, nejlepšího brankaře Stanislav Kretek z TJ Rožnov pod Radhoštěm a nejlepší hráčkou turnaje byla 4 hlasy v anketě 8 trenérů zvolena Míša Jurečková z našeho družstva.

Gratulujeme !!!

za předvedený výkon nejen Míše, ale celému družstvu. Teď jde jen o to nezpychnout, opět pořádně začít trénovat a potvrdit naši kvalitu i v následujícím programu přípravy družstva, na turnajích ve Velkém Meziříčí, Stupavě a Litovli.

Naše velké poděkování za podporu patří hlavnímu sponzorovi turnaje – společností Tekro Uničov, přednímu českému výrobci PET FOODu – jehož marketingové oddělení připravilo originální diplomy turnaje, věnovalo vítězům medaile a poháry a všem družstvům hodnotné věcné dary formou výrobků Eminent, prémiové značky této společnosti.

TJ Sokol Horka v našem družstvu reprezentovali a o čestný výsledek se zasloužili hráčky a hráči: Rakus Tomáš 24/0, Jurečková Michaela 21/0, Halouzka Jakub 10/0, Hrachovina Richard 10/4, Jurečková Lucie 7/0, Spáčil Václav 4/0, Jurečková Kamila 2/0, Šrot Damián 2/0, Hrachovinová Sára 1/0 a Vánská Nikola 1/0; celý turnaj bez střídání spolehlivě odchytal brankař Pešek Vojtěch.

1 2 3 4 5 6 7 8 Body Skore Pořadí
Tatran Litovel XXX 9:21 7:16 15:15 14:18 10:14 12:17 10:9 3   77:110 7
HK MCC Lovosice 21:9 XXX 9:9 22:5 17:12 10:7 19:12 19:6 13 117:60 1
SKP Frýdek-Místek 16:07 9:9 XXX 12:5 11:8 5:14 21:16 9:15 9 83:62 3
TJ Rožnov p. Radh. 15:15 5:22 5:12 XXX 16:16 11:11 10:20 12:15 3 73:109 8
Sokol Sokolnice 18:14 12:17 8:11 16:16 XXX 15:20 23:22 11:13 5 83:113 5
HC Zlín 14:10 7:10 14:5 11:11 20:15 XXX 23:20 15:10 11 104:81 2
Jiskra Zruč n. Sáz. 17:12 12:19 16:21 20:10 22:23 20:23 XXX 10:18 4 117:126 6
Sokol Horka n. Mor. 9:10 6:19 13:9 13:12 13:11 10:15 18:10 XXX 8 82:87 4


23. – 25.11.2018 – Celkově úspěšné vystoupení mladších žáků na Dobiáš Cupu 2018

Po nepříliš zdařilém posledním mistrovském utkání se Senicí jsme plném počtu 11 hráčů, ale s přáním, aby se nezdařená generálka proměnila v úspěch na premiéře, odjížděli na letošní již 18. ročník tradičního chlapeckého turnaje – Dobiáš Cup 2018 do Rožnova pod Radhoštěm.

Na turnaji bylo přijato celkem 13 družstev mladších žáků, z toho 11 družstev chlapců, Sokol Poruba přijel s družstvem dívek a my se smíšeným družstvem 5 děvčat a 6 chlapců.

Fyzicky nebyl tento turnaj tak náročný jako plzeňský, v Rožnově jsme během víkendu sehráli celkem 5 utkání v celkové délce 150 min. (oproti 7 utkáním v délce 280 min. v Plzni), přinesl však řadu velmi překvapivých výsledků; v Plzni druhá Dukla Praha II v Rožnově zcela propadla a skončila až na 9. místě, naopak v Plzni sedmý Tatran Litovel odehrál s HBC Olomouc výborné finále a skončil druhý.

Naše družstvo vstoupilo do turnaje v pátek utkáním se slabším družstvem Házené Polanka (celkově skončila na předposledním 12. místě) a po poněkud kostrbatém začátku jsme polanské chlapce „přejeli“ 21 : 12 (8 : 7). V sobotním dopoledni jsme odehráli zápas s tradičně výborným slovenským družstvem Tatranem Prešov (celkově na turnaji 3. místo) a po výborném výkonu především v obranné činnosti jsme sice podlehli 10 : 13 (4 : 9), ale moderní hrou zaujali všechny přítomné trenéry, přitom o lepší výsledek nás připravila jen a jen naše malá střelecká potence; v utkání jsme neproměnili 5 čistých náskoků z brankoviště a jeden 7m hod. Z 2. místa ve skupině jsme s jedním vítězstvím a jednou porážkou postoupili do čtyřčlenné semifinálové skupiny a v ní ještě v sobotu večer jsme nejdříve podlehli celkově druhému Tatranu Litovel 11 : 16 (3 : 11) a v posledním utkání sobotního hracího dne porazili další slovenské družstvo – MHK Bardejov 19 : 14 (9 : 8) a ze 3. místa v semifinálové skupině A jsme v neděli dopoledne nastoupili k utkání o celkové 5 místo v turnaji proti HC Kolín. Ani zde jsme nezaváhali a po vyrovnaném poločase jsme soupeře nakonec porazili o 3 branky 11 : 8 (4 : 4). S celkovým výsledkem na turnaji

TJ Sokol Horka nad Moravou 5 3 0 2 (72 : 63) 5. místo

a tím, že jsme hrou zaujali a horeckou házenou pozitivně reprezentovali můžeme být spokojeni.

Já jako trenér družstva musím hledat nejen pozitiva, ale i hlavní slabiny naší hry. Tím nejlepším, co jsme v Rožnově odvedli, byla vysunutá obrana 3 : 3, kde prim hrála na vysunutém středním postu Kamila. Uběhala s neuvěřitelnou rychlostí široký prostor, napadala rozehru soupeře a ještě stačila zajišťovat oba krajní vysunuté posty. K ni se na vysunutých postech přidala dobrou hrou nejprve Lucie, potom i Kuba, Richard a Vašek pochopili, že se přední post musí opravdu uběhat. A když začali vzorně přebírat křížící spojky, a mohli se spolehnout, že mají kryté záda krajními zasunutými hráči, tak bylo vidět, že s takovou obranou si soupeři moc nevěděli rady. A zápas od zápasu se lepšili i Damián a Nikolou a příp. Richardem na postu středního zasunutého obránce. Zde se musíme ale naučit důsledněji bránit před pivotem než až za ním.

Druhým pozitivem byl náš rychlý útok vedený křídly, kde se prosazovali Michala s Tomášem, ale ani Sára s Vaškem se neztratili. V postupném útoku jsme zlepšili pohyb bez míče i příjem míče v pohybu a dokázali často tvořivou kombinační hrou přehrát obranu soupeře. A tím se dostávám k hlavním nedostatkům. Co pomůže rozebrání obrany, když pokazíme finální střelbu jen proto, že nejsme schopni správně naskočit, podržet míč nad hlavou, podívat se na brankáře, počkat si na jeho pohyb a míč správně umístit. Tato činnost spolu s velmi nedostatečnou nebo neúčinnou střelbou ze střední vzdálenosti i ze 7m hodů byla naším dalším nedostatkem a příčinou toho, že jsme nedosáhli ještě lepšího výsledku.

Poslední, nad čím by se měli zamyslet především naši hráči, je efektivita rozcvičení před zápasem a úvodní minuty utkání. Ano, na turnaji jsou obvykle velmi omezené možnosti rozcvičení, ale tyto podmínky mají všechny družstva stejné. A když se podíváme na naše výsledky, je dominantním faktorem naší hry výrazně horší výsledek prvního poločasu než druhého. Skóre našich prvních poločasů na turnaji v Rožnově je výrazně negativní (28 : 39), výsledek utkání převracíme/korigujeme vždy až ve druhém poločase (44 : 24). A podobně to bylo i v Plzni a v našich mistrovských utkáních.

A poslední poznámka k našemu brankáři, Vojtovi; dětem jsem zdůraznil, že on jediný je polovina výsledku, oni všichni hráči v poli jsou druhou polovinou výsledku. A Vojta v Rožnově předváděl opravdu výborný výkon (např. pro kolínské střelce byl téměř k nepřekonání) a ta polovina úspěchu je skutečně jeho zásluhou. Nelze si než přát, aby mu chuť do hry a vydržely co nejdéle.

Do statistik 18 ročníku Dobiáš Cupu naše hráčky / naši hráči zapsali takto:

Jurečková Lucie 18/0 a Rakus Tomáš 18/0, Jurečková Michaela 17/0, Halouzka Jakub 6/0, Hrachovina Richard 6/4, Šrot Damián 3/0, Hrachovinová Sára 2/0, Jurečková Kamila 1/0, Spáčil Václav 1/0 a Vánská Nikola, výborný výkon Pešek Vojtěch (br.)

Nejen naše výsledky dosažené na letošním Dobiáš Cupu jsou pro zájemce k nahlédnutí na https://dobiascup.cz/

21.11.2018 TJ Senice na Hané – TJ Sokol Horka nad Moravou 12:22 (7:14, 6:7)

Ani v posledním letošním utkání mistrovské soutěže jsme nezaváhali a ve středeční předehrávce porazili domácí družstvo Senice. Výkon se dá shrnout slovy – po špatném výkonu jsme utrpěli další vítězství. A je jen dobře, že jarní část budeme hrát ve skupině A, kam jsme bez jediné porážky zaslouženě postoupili.

Ve středečním utkání poměrně dobře pracovala obrana 3 : 3 a až na jedinou chybu spolehlivě zápas odchytal Vojta. A to jsou snad jediné herní činnosti, které se dají v zápase pochválit.

Podstatně horší byla útočná činnost, ve které si všichni vzácně nerozuměli s míčem. Neuměli jsme přesně přihrát, byli jsme pomalí ve hře s míčem i bez míče. Prostě velmi špatný výkon. A opět první pětiminutovka bez zájmu a bez pohybu. To se nám opakuje snad ve všech podzimních zápasech a již Rožnov o tomto víkendu prověří, jak na tom jsme skutečně. Snad bude platit, že po nepovedené generálce bude úspěšná premiéra.

Sestava a branky: Jurečková Lucie 7/0, Spáčil Václav 4/0, Rakus Tomáš 3/0, Jurečková Kamila 2/0, Halouzka Jakub 2/0, Hrachovina Richard 2/1, Jurečková Michaela 1/0, Šrot Damián 1/0, Hrachovinová Sára, Vánská Nikola, brankář: Pešek Vojtěch 0.

18.11.2018 Sokol Horka n. Mor. – Házená V. Bystřice / SK Žeravice – 22:9 (11:4; 7:3)

Druhé utkání nadstavby mistrovské soutěže jsme odehráli v neděli dopoledne v hale v Senici, proti spojenému družstvu děvčat Velké Bystřice a Žeravic. K utkání jsme nastoupili opět v plném počtu všech 11 hráčů.

Již se stává tradicí, že při vstupu do utkání v části osobní obrana se rozehříváme poněkud déle než je nutno, i zde byl stav po 5 min. osobní obrany 3:3, teprve v její druhé části jsme soupeřky začali přehrávat a navyšovat skóre v náš prospěch.

Od druhé části prvního poločasu jsme poprvé na soupeře zkoušeli vytaženou obranu 3:3 a vzhledem k tomu, že jsme do konce utkání obdrželi pouhých 3 branek za 30 min., tak na tyto soupeřky velmi účinně. Nutno však říct, že právě soupeřky v průběhu této části zápasu doslova zahodily řadu dalších čistých brankových příležitostí, takže proti silnějším soupeřům musíme i na této obraně přidat na pohybu a důraznosti.

Velmi potěšitelné bylo, že jsme soupeřky přehrávali rychlostí přechodu do útoku, naopak největším naším problémem jsou stále přihrávky, přihrávky a přihrávky. Jsou nedostatečně ostré, mířené kamkoliv, jen ne před běžícího se hráče do výše prsou až hlavy. Děcka si musí uvědomit, že přihrávka je v každém kolektivním sportu základem všeho a bez ní se dále nikdo nikdy nezlepší. Jestli správně nechytím míč, trvá jeho zpracování dlouho a pod hrozbou kroků odehrávám ještě nepřesněji v třetím kroku míč dál. Z takové přihrávky vyplyne i nevynucená útočná chyba a těch jsme v utkání „vyrobili“ nadpočet.

Velkým kladem bylo, že se nám s přibližně stejnou délkou hry na hřišti se vystřídali všichni hráči/hráčky, i když se někomu dařilo více, jinému méně. A dravost a hlad po hře v boji o míče nikoho byla další vlastností, ve které musíme přidat. Začíná to pozorností a sledování hry od prvního vstupu na hřiště po střídání, končí až vyběhnutím z hřiště na střídačku. Chybujeme všichni, ale každá chyba se dá napravit, jen se musí chtít a bojovat na plno od první do poslední minuty.

Sestava a branky: Jurečková Lucie 6/0, Jurečková Michaela 4/0, Spáčil Václav 4/0, Rakus Tomáš 3/0, Hrachovina Richard 2/0, Jurečková Kamila 1/0, Halouzka Jakub 1/0, Hrachovinová Sára, Vánská Nikola, a brankař Pešek Vojtěch 1/1.

11.11.2018 TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Cement Hranice – 23:13 (17:9; 11:6)

Nedělní dopoledne jsme po návratu z Plzně sehráli první odvetné utkání nadstavby mladších žáků skupiny II, opět se soupeřem z Hranic.

A forma, herní nasazení, snaha, tvořivost zůstala zřejmě v Plzni. Již ve středu špatná morálka na TJ v Senici, hra na půl plynu v tréninkovém zápase v pátek na „Hluchárně“ s HBC Olomouc celkem jasně vyústila ve vyloženě špatný výkon v dnešním utkání.

V části osobní obrany jsme začali velmi vlažně, nedodržovali základní zásady obsazování hráčů při bránění (Kamila, Jakub, Nikola, Lucie i další) a byli bez pohybu při uvolnění bez míče v útočné činnosti. A pokud jsme si přihráli, chodily přihrávky pod pas nebo nám padaly míče z rukou hůře než minižákům. Výsledkem bylo 6 min. zcela vyrovnané hry a jen díky technickým chybám soupeře jsme skončili tuto část s 5 brankovým náskokem.

Stejný obraz nesla i standardní hra; kromě vypichování balónů a rychlého útoku jsme za 30 min. hry předvedli snad jen dvě nebo tři pohledné akce postupného útoku. A opakujeme soustavně stejné chyby; přihrávky bez pohybu s nízkou razancí, tedy „padající listy“, špatně timované náběhy, „střelba“ doprostřed branky do rukou brankaře, z postu křídla střelba ze šatny bez jakéhokoliv otevření střeleckého úhlu, postavení u brankoviště místo až v rohu hřiště a tak bych mohl všechny nedostatky vyjmenovávat velmi dlouho. Házená má vysokou logiku, provedení cvičení jen napolovic se okamžitě ukáže v nejbližším utkání v účinnosti takové akce.

Hned po zápase jsem dětem zhodnotil, že tentokrát udělaly Horecké házené ostudu. A jejich argumenty „mně to nevadí“, „no a co, stejně jsme vyhráli“ já neberu. Je lepší jako v Plzni prohrávat po hře, kdy jsem na hřišti zanechal veškeré síly než takové utrpěné vítězství, jako dnes.

Je nejvyšší čas, aby si každá hráčka / každý hráč uvědomil, že dnešní sport je čtvrtina talentu a tři čtvrtiny dřiny a dřiny. Pokud toto není schopen hráč pochopit, potom se sám odsuzuje k neúspěchu. A ta dřina začíná tréninkem; rychlým, přesným, se zaujetím. Takže prosím děvčata a kluci, pokud chcete něco znamenat, potom radikálně změňte svůj přístup jak k tréninkům, tak i k zápasům.

Sestava a branky: Jurečková Lucie 7/0, Rakus Tomáš 5/0, Jurečková Kamila 3/0, Jurečková Michaela 3/0, Spáčil Václav 2/0, Halouzka Jakub 1/0, Hrachovinová Sára 1/0, Hrachovina Richard 1/0, Vánská Nikola 0/0, brankař: Pešek Vojtěch 0/0.

2. – 4. 11. 2018 – Talent Plzeň (turnaj o Putovní pohár ředitele ŠKODA JS.)

Zdařilá cesta mladšího žactva za zkušenostmi

Po ukončeném základním kole naší mistrovské soutěže vyjelo na dušičkový víkend naše družstvo do Plzně poznávat, jak hrají házenou mladší žáci v jiných krajích. A bylo to setkání na výborné úrovni. Díky pochopení funkcionářů Talentu Plzeň jsme byli přijati jako jediné koedukované družstvo mezi chlapeckými na turnaj o Putovní pohár ředitele ŠKODA JS.

Turnaj to byl vysoce náročný, vypsaný pro 8 družstev s herním systémem každý s každým jednokolově, a tak od pátku 18 hod. do neděle 14 hod. jsme sehráli v pouhých 10 hráčích 7 náročných třicetiminutových utkání. Sice jsme nezískali jediný bod, ale ostudu jsme neudělali a vzdorovali i těm nejlepším družstvům, domácímu Talentu, oběma družstvům Dukly Praha, výborné Zruči nad Sázavou a zcela vyrovnané utkání jsme sehráli s ostatními třemi družstvy – Tatranem Litovel, který měl ve svém středu i nejlepšího hráče turnaje, se Šťáhlavy a Chodovem. Škoda jen, že s námi do Plzně neodjel Tomáš, který by byl na turnaji velmi platným hráčem a navíc by doplnil náš stav tak, že bychom mohli lépe rozvrhnout síly.

Turnaj jsme otevřeli pátečním utkáním s Tatranem Litovel až se zbytečným respektem, soupeře jsme si nechali hned na začátku utkání utéct, a teprve potom se přesvědčili, že se s ním dá hrát a utkání jsme zcela vyrovnali a nakonec prohráli o jedinou branku – 17 : 18 a mohli litovat našich promarněných šancí vč. dvou neproměněných 7m hodů. A 7m hody byly slabinou po celou první půli turnaje až do okamžiku, kdy se chytil Richard a začal je poměrně spolehlivě proměňovat (7/9).

Podobný začátek měla i utkání druhého dne turnaje; soupeře jsme si nechali utéct a teprve potom vyrovnali hru a případně dotahovali skóre. V sobotu jsme se postupně utkali se Zručí nad Sázavou s výsledkem 8 : 16, Sokolem Šťáhlavy (jediný celek, který porazil celkového vítěze turnaje – Talent Plzeň) 14 : 16, pražským TJ JM Chodov 13 : 16 a sobotní program jsme již značně „vyšťavení“ ukončili soubojem s Talentem Plzeň 8 : 18.

Nedělní program jsme začali hned ráno s družstvem Dukly Praha I a po zcela vyrovnaném prvním poločase jsme opět zaspali začátek druhého poločasu a nakonec odešli poraženi 12 : 19 a turnaj jsme dokončili utkáním s Duklou Praha II výsledkem 10 : 17 (ta porazila i své první družstvo – Duklu Praha I o 10 branek)..

Přestože jsme turnaj absolvovali bez zisku jediného bodu a s celkovou bilancí

TJ Sokol Horka nad Moravou   7 0 7 82 : 120 0 b.

skončili na posledním – 8. místě, hodnotím pro nás účast velmi pozitivně. Dokázali jsme si, že jsme schopni hrát prakticky s každým družstvem a přestože jsme patřili na turnaji k výrazně fyzicky slabším družstvům, tak pohybem, rychlostí a/nebo i osobními dovednostmi jsme byli ostatním velmi dobrými sparingpartnery. A bylo příjemné pozorovat, jak jsme v průběhu turnaje získávali na sebevědomí a odvaze pouštět se do soubojů 1-1 i s fyzicky vyspělejšími soupeři. Turnaj ukázal, jak na něm děti dokáží zúročit své tréninkové úsilí, na hřišti se museli vystřídat zcela všichni a všichni se snažili svoji příležitost co nejlépe využít. Přesto i pro mne byla hra některých z nich velmi příjemným překvapením a nezbývá než si přát, aby v takovém pozitivním úsilí pokračovali.

Celý turnaj s výjimkou dvou poločasů, kdy jej nahradila v brance Lucie (ale zase nám chyběla v poli), poměrně spolehlivě odchytal Vojtěch, který proměnil i jeden 7m hod ze svých dvou příležitostí. A na ostatních našich dosažených brankách se jednotliví hráči podíleli takto:

Hrachovina Richard 20/7, Jurečková Michaela 19/0, Halouzka Jakub 13/0, Jurečková Lucie 11/0, Spáčil Václav 7/0, Jurečková Kamila 6/0, Šrot Damián 3/0, Hrachovinová Sára 2/0, Pešek Vojtěch (br. i pole) 1/1, Vánská Nikola

27. 10. 2018 TJ Cement Hranice – Sokol Horka nad Moravou 18:28 (8:15, 6:9)

Tuto sobotu jsme zakončili podzimní část naší soutěže zápasem v Hranicích proti mladším žákům TJ Cement Hranice. Snad polední čas nás ukolébal a po celkem dobré rozcvičce jsme se v první části – osobní obraně – jen velmi pomalu rozjížděli. Dělali jsme spoustu nevynucených chyb, padaly nám míče, ale přesto jsme především rychlostí domácí hráče převyšovali, dostali je pod tlak a po prvních 10 min. jsme osobní obranu skončili s tříbrankovým vedením.

První půli odchytal v brance Vojta, tak se Lucie již bez sádry mohla plně zapojit dohry a bylo to vidět především na sesterské spolupráci jak s Míšou, tak i Kamilou.

Již během první půle se zapojila do hry celá lavičky a ani výměna nezměnila obraz hry – do poločasu jsme naše vedení navýšili na 7 branek.

Druhou polovinu utkání odchytala Lucie a Vojta si zkusil post střední spojky. Zde mu dělala značné problémy klička přes ruku soupeřova nejúspěšnějšího hráče, který jej přehrával. Stejně jako v první půli jsme soupeře přehrávali rychlostí, na každý jeho gól jsme okamžitě odpovídali naším a ještě něco přidali navrch.

Zápas jsme vyhráli především díky rychlému útoku, soustavnou bolestí našeho družstva je postupný útok. Kombinujeme, ale bez dostatečného důrazu a osobního útoku každého hráče s míčem, ne vždy máme dostatek důrazu se prosadit 1-1, chybí nám i větší odvaha střelby z 9-10 m vzdálenosti. Je potřeba i přitvrdit obrannou činnost, jasně vědět, který hráč je v kterém okamžiku „můj“ a nepřistupovat ke hráči, který mi nepatří, protože potom vznikají na brankovišti díry, které se již bránit nedají.

Letošní podzimní část soutěže jsme vyhráli na hřištích bez ztráty jediného bodu, ale nesmí nám tato skutečnost stoupnout do hlavy, protože již v pátek odjíždíme na turnaj do Plzně, kde se bude hrát trochu jiná házená a který pro nás bude skutečnou prověrkou našich herních dovedností.

Na hřišti se i ve druhém poločase vystřídali opět všichni hráči/hráčky, velmi potěšitelná byla skutečnost, že se v tomto zápase zapsali mezi střelce všichni takto:

Sestava a branky: Jurečková Michaela 7/0, Halouzka Jakub 4/0, Rakus Tomáš 4/0, Jurečková Kamila 3/0, Hrachovinová Sára 1/0, Vánská Nikola 1/0, Hrachovina Richard 1/0 a Spáčil Václav 1/0, brankáři: Pešek Vojtěch 4/2., Jurečková Lucie 2/0.

21.10.2018    TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Senice na Hané  19 : 14 (11 : 9, 8 : 5)

Poslední letošní domácí utkání jsme za chladného počasí odehráli v neděli 21.10. od 13 hod. s opravdu vyrovnaným soupeřem – dosud neporaženým družstvem našeho souseda – TJ Senice na Hané. Soupeř disponuje v družstvu prvním a třetím nejlepším střelcem naší soutěže a tak se dal předpokládat zcela vyrovnaný boj. A předpoklad se splnil od první minuty. Osobní obrana byla z obou stran velmi běhavá, přece jen jsme ji zahráli o trochu lépe a zajistili si tříbrankové vedení. Už zde se projevila bolest celého družstva – neproměňování 100% šancí. A tento problém nás pronásledoval celé utkání, díky nim jsme si dokonale rozchytali soupeřova brankaře. Když jsme odskočili na 3-4 branky, následovalo neproměnění několika šancí (v celém utkání jsme jich zahodili půl druhé desítky, jen samotný Tomáš jich neproměnil celkem sedm. Při standardní hře jsme měli na obraně potíže především s jejich levou spojkou (dala nám 8 branek)

Vzhledem k dobrému výkonu v minulém utkání dostala další šanci brance Lucie; celkem odchytala celou osobní obranu a celý druhý poločas utkání a opět byla výborná. Ale ani Vojta nebyl ve zbývajícím čase v brance horší, navíc odehrál část utkání v poli a také výborně.

Tentokrát dostal dost herního prostoru Vašek, v obraně podal dobrý výkon, v útočné fázi bylo vidět, že občas neví, kde má hledat vlastní spoluhráče.

Díky výkonu soupeře nám tentokrát nevycházel příliš rychlý útok, křídla se schovávala za bránící hráče (Míša, Tomáš i Sára), opět nám dělali problém přesné přihrávky.

Utkání bylo velmi vyrovnané až do posledního hvizdu rozhodčího, a když cca 90 sec. před koncem soupeř dotáhl na rozdíl dvou branek, byl výsledek na vážkách. Ale hned po time outu dal Jakub důležitý gól a Vojta přidal hned další, tak soupeř stačil již jen zkorigovat stav na konečných 19:16.

Naše vítězství bylo nakonec o těch pár branek zasloužené, ale zbytečně dramatické díky naší malé střelecké důslednosti. Přece jen jsme měli družstvo vyrovnanější (o branky se postaralo 8 hráčů z 10, soupeř měl z celé 14 členné soupisky jen 4 střelce, naši hráči se vystřídali na hřišti, i když tentokrát ne všichni stejně dlouhý herní čas, soupeř všechny své hráče do zápasu přece jen neposlal. O nakonec zasloužené vítězství se postaraly všechny děti takto:

Sestava a branky: Rakus Tomáš 5/0, Jurečková Michaela 3/0, Hrachovina Richard 3/0, Pešek Vojtěch (br. I pole) 3/0, Spáčil Václav 2/0, Jurečková Kamila 1/0, Halouzka Jakub 1/0, Šrot Damián 1/0, Hrachovinová Sára, Vánská Nikola

14.10.2018 TJ Centrum Haná B  – TJ Sokol Horka nad Moravou  6 : 19 (3 : 7, 3 : 3)

K dalšímu utkání mistrovské soutěže do Kostelce jsme odjížděli ve značně prořídlém stavu s družstvem, které dosahovalo podobných výsledků jako my. Vojta je nemocen, Tomáš dal přednost kopané a Lucie má stále pravý malíček v sádře. Jen díky tomu, že jí rozhodčí povolili start v brance a s námi odjela i minižačka Sára, tak jsme měli alespoň 1 hráče pole na střídání.

I rozcvička na utkání nebyla dobrá, probíhala v nedělním poobědovém ospalém duchu. A podobně ospalý byl i začátek utkání – osobní obrana. Naprosto vyrovnaná část utkání, z naší strany hraná s malým pohybem hráčů bez míče, zbytečně dlouhými a nepřesnými přihrávkami a z nich pramenících ztrát míče. A vyrovnaná hra přinesla i vyrovnaný výsledek po osobní obraně – 3:3.

Po time outu v 9 min. jsme se dali trochu dohromady a od standardní hry jsme začali přebírat iniciativu. Lucie excelentním chytáním doslova zamkla branku a po dobu 25 min. z ní nemusela ani jednou míč vytahovat. K jejímu výkonu se přidala výrazně zlepšená obrana ve standardní hře, v přechodu do útoky rychlost obou křídel – Míši a Sáry, spojky zpřesnily přihrávky a my do poločasu vedli o 4 branky (3:7)

Navíc jsme měli výborný nástup do druhé poloviny utkání, ve kterém jsme soupeře k ničemu nepustili a přehráli jej 8:0 za prvních 12 min. hry a zde bylo utkání rozhodnuto. Stačilo jen dohrát k závěrečnému výsledku 19:6. I přes jednoznačnou výhru máme co zlepšovat především v postupném útoku; spolupráci všech hráčů, Kamila vyšší odvahu a průraznost na středové spojce, řešení situace 1-1 Richardem i Damiánem. Navíce se včera velmi málo dařilo Jakubovi. Byl pomalý a bez potřebné dravosti spojky.

Sestava a branky: Michaela Jurečková 9/0, Sára Hrachovinová 4/0, Jakub Halouzka 3/0, Damián Šrot 2/0, Richard Hrachovina 1/0, Kamila Jurečková 0/0, Nikola Vánská 0/0, Lucie Jurečková (br.) 0/0.

7.10.2018 TJ Sokol Horka nad Moravou – DHK Zora Olomouc B          26:3 (16:2; 8:2)

Další utkání letošní soutěže jsme díky krásnému podzimnímu počasí odehráli doma na Sokolce v neděli 7.10. od 13 hod. s ročníkem 2007 mladších žaček DHK Zora Olomouc B. Stejně jako v ostatních utkáních byla větší zkušenost našeho družstva byla znát od první do poslední minuty utkání. Do zápasu nastoupilo 8 mladších žáků (na zápase chyběla Lucie Jurečková, která má z rozcvičení ve Velké Bystřici zlomený malíček pravé ruky) a opět nás doplnili minižáci Sára Hrachovinová a Vašek Spáčil.

Celé utkání velmi spolehlivě odchytal Vojtěch Pešek a podal výborný výkon, když stačil v řadě případů jako poslední instance napravovat naše chyby při obranném řešení situace 1-1.

I když soupeř vyhrál losování a začínal s míčem, byli jsme to my, kteří od první minuty přebrali iniciativu a soupeře při osobní obraně přehráli poměrem 8:2. Ale ani zde to nebylo bez chyb, potřebujeme zrychlit práci s míčem a především přidat v pohybu bez míče do volného prostoru. Jen tak se dokážeme spoluhráčům nabízet na finální přihrávku.

Po skončení osobní obrany jsme dalších 10 min. standardní hry jednoznačně vyhráli 8:0, a to především díky rychlému přechodu do útočné fáze. A to jsme nedostatečnou koncentrovaností v zakončení v prvním poločase doslova zahodili víc jak 10 dalších 100% gólových šancí.

Proto přišel po přestávce jasný pokyn trenéra; skončíme s rychlým útokem, potřebujeme si v utkání procvičit útok do připravené obrany v postupném útoku. I když jsme druhý poločas vyhráli v poměru 10:1, měli jsme se hrou proti postavené obraně začátečníků značné potíže. Nebyli jsme schopni dodržovat nástupní prostor na spojkách (hráli jsme blízko obrany a navíc příliš na středu), zkoušeli jsme křížení, ale bez dostatečné útočné aktivity každého hráče s míčem, takže řada křížení vypadala značně samoúčelně. A když jsme kříž s útokem provedli, obranu rozhýbali, tak jsme v řadě případů neuměli najít toho ideálně volného spoluhráče pro zakončení celé akce. Obzvlášť to bylo vidět na Vaškovi, který s námi netrénuje a nedovede proto z pohybu spoluhráčů odvodit svůj pohyb, Jakubovi, který příliš často chybuje na přihrávce a při výběru nejvhodnějšího spoluhráče, a tak bychom našli nedostatky u všech. A na to jsou tréninky, kde se takové nedostatky ve hře musíme naučit odstraňovat.

Ale i přes tato kritická slova je nutno děti pochválit jak za předvedenou hru, tak za snahu, kterou prokazovaly po celé utkání, ve kterém se na různých postech (někteří i poprvé) vystřídaly všechny.

O naše vítězství a branky v dalším utkání mistrovské soutěže se podělili hráčky/hráči takto:

Sestava a branky: Rakus Tomáš 8/0, Jurečková Michaela 5/0, Hrachovinová Sára 4/0, Halouzka Jakub 3/0, Hrachovina Richard 3/0, Jurečková Kamila 1/0, Šrot Damián 1/0, Spáčil Václav 1/0, Vánská Nikola 0, brankář: Pešek Vojtěch 0/0.

28.9.2018      Házená V. Bystřice/SK Žeravice – Sokol Horka nad Moravou 11:25 (7:15; 4:12)

Díky dohodě obou oddílů jsme další kolo mistrovské soutěže odehráli v pátek dopoledne v hale Velké Bystřice proti spojenému družstvu děvčat Velké Bystřice a Žeravic. K utkání jsme odjeli bez našeho jediného brankáře – Vojty Peška; v prvním poločase jej v brance velmi dobře zastoupila Lucie, druhý poločas pak stejně dobře odchytal Jakub.

Stejně jako v předchozích utkáních jsme se při vstupu do utkání osobní obranou poněkud déle rozkoukávali a rozehrávali, takže do stavu 3:3 stačily soupeřky na naši branku vždy stejně odpovědět. Teprve od 4. min. jsme začali soupeře přehrávat a celou část osobní obrany vyhráli o 8 branek.

Smysl této části hry mi uniká v okamžiku, kdy slyším na střídačce pokyny trenéra hráčkám soupeře – nenechte je hrát, okamžitě jak bude mít váš hráč míč, tak ho faulujte. Je toto opravdu smysl zavedení osobní obrany do hry dětí? Ale to je spíš dotaz na naše svazové metodiky.

V druhé polovině prvního poločasu jsme přijali hru soupeře a v ospalé náladě odehráli tuto část hry 3:3 a zachovali tak do poločasové přestávky 8 brankové vedení po osobní obraně.

Stejně nevýrazně a bez pohybu hráčů (hráč s míčem se snažil a ostatní stáli a jen mu fandili) jsme začali i druhý poločas a po 10 min. hry jsme jej prohrávali 3:2; následoval time out. Po ostré domluvě všem, že házená se hraje především bez míče a míč se předává vždy jen do pohybu jsme konečně začali trochu hrát naši hru a v závěrečné desetiminutovce jsme konečně soupeřky jednoznačně přehráli 1:8

Na hřišti se vystřídali všichni hráči/hráčky, někomu se dařilo více, někomu méně, všichni ale musíme vykázat chuť po vítězství, bojovnost. Chybujeme všichni, ale každá chyba se dá napravit, jen se musí chtít a bojovat na plno od první do poslední minuty.

Sestava a branky: Rakus Tomáš 11/0, Jurečková Michaela 6/0, Jurečková Kamila 3/1, Halouzka Jakub 3/0, Hrachovinová Sára 1/0, Vánská Nikola 1/0, Hrachovina Richard 1/0, Jurečková Lucie a Šrot Damián.

23.9.2018 Házená Uničov  –  TJ Sokol Horka nad Moravou  3:36  (1:22, 1:13)

I druhé utkání mistrovské soutěže ukázalo, že našemu družstvu by lépe slušela hra ve skupině I než ve skupině II. V nedělním časném odpoledni (hrálo se od 13 hod. v hale Gymnázia Uničov) jsme opět velmi výrazně porazili další začínající družstvo domácí – mladší žactvo Házené Uničov.

Výrazné vítězství jsme začali budovat již v části osobní obrany a získali náskok 12 branek, který jsme do poločasu přes řadu neproměněných střeleckých šancí zvýšili především rychlým přechodem do útočné fáze na poločasových 21 branek.

Pokyn do druhého poločasu zněl; již žádný další rychlý útok, potřebujeme procvičit spolupráci hráčů v postupném útoku. Všechno co se na trénincích učíme. A zde už nastaly problémy s realizací cvičených prvků. Chyběl nám u nich správný timing, rychlý návrat do výchozí pozice (pumpování), důslednější přeběhy křídel, nebyli jsme za celý poločas schopni realizovat jediné správné křížení spojek, procvičovanou jednoduchou spolupráci křídla se spojkou ad. Čeká nás proto na trénincích spousta další práce, se silnějšími družstvy by taková hra hlavně přes rychlý útok neuspěla.

Přesto je nutné všechny pochválit za snahu, zahráli si všichni, Rodičům poděkovat za podporu a zázemí, které nám v hale vytvořili.

Sestava a branky: Jurečková Lucie 8/0, Rakus Tomáš 8/0, Jurečková Michaela 5/0, Hrachovina Richard 4/0, Jurečková Kamila 3/0, Hrachovinová Sára 3/0, Halouzka Jakub 3/0, Spáčil Václav 1/0, Vánská Nikola 0, brankář: Pešek Vojtěch (br.) 1/1.

16. 9. 2018 TJ Sokol Horka nad Moravou – SK Droždín 42:11 (21:6; 14:2)

Do utkání prvního kola letošní soutěže jsme v neděli od 13:00 hod. vstoupili zápasem se začínajícím družstvem mladších žáků SK Droždín a větší zkušenost našeho družstva byla znát od první do poslední minuty utkání. Do zápasu nastoupilo 8 mladších žáků (ze zápasu byl omluven Tomáš), které doplnili minižáci Sára a Vašek.

Celé utkání odchytal Vojtěch a s výjimkou posledního (ne)zásahu při závěrečném hvizdu (zbytečná branka z nepozornosti) podal výborný výkon a především v části osobní obrany družstvo doslova podržel.

My jsme se na počátku utkání první dvě minuty jen pomalu rozkoukávali, pak jsme přidali a část osobní obrany vyhráli v poměru 14:2. V druhé části 1. poločasu převaha pokračovala a poločas jsme uzavřeli se skóre 21:6. Ani ve druhém poločase se obraz hry nezměnil a my jsme při vystřídání všech hráčů soupisky pohodlně dovedli utkání k prvnímu vítězství v soutěži.

Všichni hráči/hráčky strávili na hřišti přibližně stejnou dobu, vyzkoušeli si různé posty a v zápase střídali výborné momenty (např. uvolnění pivota, sběhnutí křídla, rychlý útok, dobré zajištění) se slabšími chvilkami (přihrávka na nohy, nezajištění spoluhráče, přistoupení ke špatnému hráči aj.). Hráli jsme s vyloženě slabším soupeřem, kterého jsme od prvních minut přehrávali, a přes dobrý dosažený výsledek nemůžeme být plně s výkonem spokojeni. Obranných chyb a nevynucených ztrát míče jsme měli hned na několik zápasů. Přesto děti podaly dobrý výkon, a na našem prvním vítězství v novém ročníku mistrovské soutěže se podíleli všichni takto:

Sestava a branky: Jurečková Michaela 10/0, Jurečková Lucie 6/0, Šrot Damián 5/0, Jurečková Kamila 4/0, Vánská Nikola 4/0, Hrachovina Richard 4/0, Hrachovinová Sára 3/0, Halouzka Jakub 2/0 a Spáčil Václav 1/0, brankář: Pešek Vojtěch (br) 3/3.

2. 9. 2018 Házenkářské naděje 2018 (Horka nad Moravou)

Úspěšné zakončení srpnového soustředění

Na neděli 2.9. byl naplánován ve sportovním areále Sokolka  závěrečný turnaj, který byl pro nepříznivé počasí nakonec přeložen do haly v Senici na Hané. Cílem turnaje bylo v utkání vyzkoušet všechno, co jsme se v průběhu soustředění učili; agresivní obranu, řešení situace 1-1, rychlý útok na 2 přihrávky.

Hrálo se ve dvou čtyřčlenných skupinách a nástavbě podle umístění ve skupině; my turnaj odstartovali s chlapci z Frýdku-Místku a hned první (a v celém turnaji jediné) utkání prohráli 5:6. Nutno přiznat, že kluci z F-M nebyli lepší, jen my jsme se nejprve na hřišti rozkoukávali, potom zcela vyrovnali hru i skóre, ale nakonec při jednobrankovém vedení soupeře jsme dvěma technickými chybami v závěru utkání nedosáhli alespoň na remízu.

Ve druhém utkání jsme jednoznačně přehráli děvčata z DHK Zory Olomouc „B“ 14:1 a v boji o druhé místo ve skupině nastoupili proti Trnávce. Vstup do utkání jsme neměli dobrý, brzo jsme prohrávali 0:2, ale nevzdali jsme se, stav jsme srovnali a především dvojice na levé straně útoku; Lucie – Tomáš soupeře dokonale rozebrala, hlavně Tomáš se prosadil i střelecky a my po vítězství 14:10 jsme mohli pomýšlet na boj o 3. místo.

K němu jsme nastoupili proti děvčatům z DHK Zory Olomouc „A“, od začátku jsme budovali náskok až o 4 branky, odrazili jejich pokus o zvrat v utkání, kdy se děvčatům podařilo stav utkání vyrovnat, ale nakonec jsme celé utkání o dvě branky vyhráli 11:9 a družstvo si tak zaslouženě odneslo z turnaje bronzové medaile.

3. místo je i není důležité, děti určitě povzbudilo, že bylo zcela zasloužené, daleko důležitější je ale celkový herní projev našeho družstva, a ten jsme měli velmi dobrý především v přechodu z obrany do útoku.

Celkově: je vidět herní posun, důležité je, že hráli všichni, všichni se podíleli na úspěšné obraně i na dosažených brankách. Příjemné bylo zjištění, že žádné z přítomných družstev (vč. vítěze turnaje HBC Olomouc) nebylo výrazně lepší než my, se všemi bychom byli schopni hrát vyrovnaná utkání. A to navíc citelně chyběla Míša, která zůstala s horečkou ležet doma a tak od druhého utkání na lavičce družstvo doplnila Sára.

Přes nesporný herní posun máme stále mnoho, co se musíme dále učit nebo výrazně zlepšit. Nedostatečně z učených prvků jsme si v zápase procvičovali učené prvky počínaje správně provedenou jednoúderovou kličkou (z levé nohy vepředu), zde se nejlépe prosazoval Tomáš. Velmi slušně hráli obranu s přistupováním, ale ještě chybělo ostřejší „klinčování“, přistoupení je útočný prvek obrany a my jsme po přistoupení nedostatečně útočili rukama. Nejvíce využili přechod do útoku na 2 přihrávky – lépe vlevo (Lucie – Tomáš) než na pravé straně (Kamila, Jakub, Richard – Nikola, Sára); dařil se do nepostavené obrany, ale do již postavené jsme místo útoku zbytečně vraceli z křídla míče spojce. V postupném útoku jsme velmi často nepřebírali přihrávku v pohybu a zapomínali na pravidlo, že každá útočná akce končí návratem do výchozího postavení další útočné akce. Po vypíchnutí míče a osobním útok si musíme uvědomit, že vždy útočíme alespoň ve dvou a zastavení s přihrávkou volnému spoluhráči je lepší řešení než riskovat ztrátu míče po doběhnutí obráncem. Velmi se (s výjimkou několika zásahů v utkání s Trnávkou) dařilo v brance Vojtovi; prokázal dobrý postřeh i rychlou reakci a byl pro družstvo na tomto postě oporou.

Kompletní výsledky:

Skupina „A“ 1 2 3 4 Body Skore Pořadí
Horka 14:1  14:10 5:6 4 33:17 2.
Zora „B“  1:14  X 3:10 1:13 0 5:37 4.
Trnávka 10:14 10:3 X 5:12 2 25:29 3.
Frýdek-Místek  6:5 13:1 12:5 X 6 31:11 1.
Skupina „B“ 1 2 3 4 Body Skore Pořadí
Zora „A“ X 8:10 15:0 12:7 4 35:17 2.
HBC Olomouc 10:8  X 21:6 16:4 6 47:18 1.
Uničov  0:15 6:21 3:11 0 9:47 4.
Liberec 7:12 4:16 11:3  X 2 22:31 3.

O 7. místo           DHK Zora Olomouc „B“ – Házená Uničov              5:4

O 5. místo           Sokol Trnávka – Liberec Handball                            8:5

O 3. místo           Horka nad Moravou – DHK Zora Olomouc „A“   11:9

O 1. místo           Frýdek-Místek – HBC Olomouc                                9:11