Hodnocení 2019-2020

24. 11. 2019    TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Tatran Litovel        25:38 (8:17)

V odloženém utkání ze září jsme v místním derby poměřily síly s chlapci z Tatranu Litovel. Prvních 5 minut utkání slibovaly vyrovnané utkání, kdy jsme se se soupeřem přetahovali o vedení, ale poté na nás opět padla deka v podobě nepochopitelných přihrávek soupeřových do rukou, což soupeře rychlým protiútokem tvrdě trestal. Obraz hry byl opět stejný jako poslední 4 utkání, tak nemá význam jej blíže popisovat. Snad jen náš útok byl tentokrát ještě bezzubější než v minulých utkáních.

Ve druhém poločase se naše hra od 10 minuty výrazně zlepšila a přiblížili jsme se ke stylu hry, který by nám byl adekvátní. Se soupeřem jsme srovnali jak herně, tak i výsledkově krok, kdy jsme druhý poločas soupeři podlehl v poměru 17:21. Potěšující, je že ve druhém poločase se naše hra výrazněji zlepšila, stejně tak jako v minulém utkání s Kopřivnicí. Pevně věřím, že se kluci během následujících 14 dní dají zdravotně do pořádku a na poslední utkání s týme Bystřice pod Hostýnem předvedeme náš nejlepší výkon a dosáhneme na první body.

Sestava a branky: Smahel Adam 11, Pisano Renato 4, Dvořák František 4, Klvaňa Filip 2, Jenš Viktor 2, Zgabaj Matěj 1, Halouzka Jakub 1, Hrachovina Richard 0, brankář: Lép Jiří 0.

23. 11. 2019        KH ISMM Kopřivnice – TJ Sokol Horka nad Moravou     48:25 (23:10)

Již podruhé v této sezóně jsme zajížděli do Kopřivnické házenkářské haly, tentokrát k utkání proti lídru soutěže KH ISMM Kopřivnice. Bylo jasné, že jasným favoritem utkání je domácí tým. S o to větší lehkostí jsme mohli k utkání nastoupit s vědomím, že nemáme co ztratit a vyvarovat se tak negativního trendu, který naši hru provází již 3 utkání a to špatných přihrávek.

Od úvodního hvizdu jsme bohužel pokračovali v lajdácké hře z minulých utkání. Přihrávky soupeři do rukou, ze kterých následně jednoduše zakončoval vsítěním míče do naší branky…. V útoku jsme naši mušku také neměli nejpřesnější a z toho také pramenil poločasový stav 23:10 ve prospěch domácích. V poločase bylo ke klukům důrazně promluveno, ale obraz naší hry se jen mírně zlepšil. V utkání se v naší hře hledala pozitiva jen těžko. Domácí zaslouženě zvítězili a připsali se tak další dva důležité body do tabulky a my naopak na své první body budeme počkat do posledních dvou kol podzimní části soutěže.

Sestava a branky: Zgabaj Matěj 7, Dvořák František 7, Smahel Adam 7, Klvaňa Filip 2, Jenš Viktor 1, Hrachovina Richard 1, Halouzka Jakub 0, Pisano Renato 0, brankář: Lép Jiří 0.

16. 11. 2019        HCB Karviná „B“ – TJ Sokol Horka nad Moravou              33:19 (15:11)

V hale HCB Karviná jsme v 11:00 hod. nastoupili, v osmém kole 2. ligy ČR mladšího dorostu proti domácímu týmu HCB Karviná „B“. Domácí byli favority, po sedmi podzimních zápasech měli šest bodů a patřilo jim šesté místo tabulky. V minulém týdnu karvinští dorostenci porazili Tatran Litovel 27:25, naši kluci naopak prohráli v poměru 18:30 ve Zlíně. V Karviné jsme tak neměli co ztratit a mohli jen překvapit a uhrát přijatelný výsledek.

Od prvních minut byl duel vyrovnaný a skóre se přelévalo ze strany na stranu. Naši kluci se vyvarovali hrubých technických chyb, které nás trápily několik posledních utkání. Ve 25. minutě byl stav 12:11 ve prospěch domácího týmu. V tento okamžik jsme si vzali time-out, abychom posledních 5 minut prvního poločasu takticky dohráli. Bohužel jak už to bývá zvykem, kluci po time-outu na hřišti dělali pravý opak toho, co jim bylo řečeno. Během jedné minuty jsme „odevzdali“ míč soupeři po hrubé technické chybě (špatné přihrávky) a tím jsme navázali na nelichotivé herní projevy z posledních utkání. Do poločasové přestávky nám soupeř odskočil na rozdíl 4 branek 15:11.

V poločasové přestávce jsme si opět řekli, jak máme hrát a čeho se vyvarovat, ale vstup do utkání byl opět v opačném gardu. Hráli jsme tak jak jsme neměli a vyvarovali jsme se tak maximálně kvalitnímu hernímu projevu z prvního poločasu. Kluci z nepochopitelného důvodu nastoupili na platz jako jiné družstvo. Nepřesné přihrávky, z kterých pramenily žákovské chyby, neefektivní střelba, neproměněné ložené šance, atd.  Díky našemu hernímu výpadku dokázal soupeř druhý poločas ovládnout v poměru 18:8. V utkání jako celku lze pozitivní hodnotit pouze výborný výkon brankáře a zapsání více jak 3 hráčů do střelecké listiny. V prvním poločase jsme předváděli házenou, kterou mančaft umí, ale dlouhodobě není schopen na hřišti prodat. Věřím, že si kluci dokázali, že mohou hrát vyrovnanou partii s každým soupeřem, dáme se psychicky do pohody a do posledních utkání podzimní části půjdeme v lepší herní pohodě.

Sestava a branky: Smahel Adam 7, Dvořák František 4, Zgabaj Matěj 3, Jenš Viktor 2, Pisano Renato 1, Halouzka Jakub 1, Hrachovina Richard 1, Petr Kamil 0, Petr Štěpán 0, brankář: Lép Jiří 0.

10. 11. 2019        HC Zlín – TJ Sokol Horka nad Moravou 30:18 (13:8)

O nedělním poledni jsme dorazili do krajského města, tentokrát Zlína. Zde jsme poměřili síly s tradičním účastníkem 2. ligy mladších dorostenců týmem HC Zlín. V utkání se nám dařilo eliminovat chyby, kterých jsme se dopouštěli předchozích utkáních, zejména jsme zlepšili přihrávky a vyvarovali se nevynucených ztrát míčů. Na druhou stranu nás trápila přesnější zakončení ve střelbě a obecně malá asertivita hráčů v útočné fázi. Jediným hráčem, který se prosadil vůči obraně soupeře, byl Adam Smahel, který dokázal skórovat jak z větší vzdálenosti, tak i z prostoru brankoviště. V utkání nám chyběla střelba z dálky a tyto potencionální góly nám chyběli. Opět jsme se nevyhnuli hluché části hry, během které jsme nevsítili žádnou branku, naopak soupeř skóroval 7x. Tato fáze utkání opět rozhodla o osudu utkání. Ve 12. minutě jsme nad soupeřem vedli 6:5, pak jsme ovšem dlouhých 14 minut nevsítili žádnou branku a soupeř naopak překonal našeho brankáře 7x. Tyto herní „výpadky“ nás stojí lepší výsledky, ne-li vítězství v utkáních. Po kondiční stránce jsme opět soupeři stačili, ba naopak, ho ke konci utkání i předčili, ale z této disciplíny body nezískáme. Na trénincích se musíme zaměřit na střelbu z větší vzdálenosti, větší asertivitu všech hráčů, a to zejména spojek.

Sestava a branky: Smahel Adam 8, Dvořák František 5/2, Zgabaj Matěj 3, Jenš Viktor 1, Klvaňa Filip 1, Petr Kamil 0, Pisano Renato 0, Halouzka Jakub 0, Petr Štěpán 0, Hrachovina Richard 0, brankář: Lép Jiří 0.

3. 11. 2019          TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ SKH Polanka nad Odrou         10:43 (5:23)

V nově zrekonstruované hale ve Velké Bystřici jsme odehráli 6. kolo 2. ligy mladších dorostenců proti jednomu z adeptů na postup do první ligy, týmu TJ SKH Polanky nad Odrou. Z naší sestavy chyběli pro nemoc pouze František Dvořák a Tomáš Rakus. Soupeř naopak přijel v plné síle a odhodláním odvést další dva body. To bylo patrné od úvodních minut, kdy se soupeř nekompromisně prosazoval jak střelbou z dálky, ale především střelbou ze šestimetrové vzdálenosti. Pokračovali jsme v naší hře, tak jak skončila na půdě Nového Jičína, kdy jsme soupeři ulehčovali jeho pozici favorita našimi žákovskými chybami. Během prvních 7 minut jsme vytvořili 8 technických, nevynucených chyb jako byly špatné přihrávky a chytání míče. Bylo to také dáno naší bojácností, kdy se kluci zalekli o hlavu většího soupeře a bohužel nezopakovali bojovný výkon, který předvedli před tímto utkání starší žáci. Naše obrana byla jak cedník a v útoku jsme si nevěděli rady. Soupeř byl sice zkušenější, doplněný o 3 hráče z první ligy, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Naše snaha a nebojácnost na hřišti nebyla vidět. Naši kluci objektivně neměli herní kvalitu soupeře porazit, ale jistě měli herní kvalitu odehrát mnohem lepší výsledek. O tom, že umí hrát házenou mnohem lépe, nás přesvědčovali v úvodních utkáních, ale poslední dva duely jakoby házenou nikdy neviděli. Doufejme, že jsme si své horší časy odbili a v dalším utkání už opět ukážeme hru, za kterou se stydět nemusíme a s tím se dostaví i lepší výsledky a pocit z utkání. Z dlouhodobého hlediska je pozitivní, že máme lepší druhé poločasy, než ty první o čemž svědčí i tento zápas, kdy jsme prvních 13 minut utkání prohráli 1:10 a posledních 11 minut prohráli jen 3:6. Z toho pramení, že fyzičku máme lepší než věkově a herně vyspělejší týmy, na druhou stranu máme větší rezervy po technické stránce utkání.

Sestava a branky: Smahel Adam 4/1, Petr Kamil 2, Pisano Renato 2, Zgabaj Matěj 1, Klvaňa Filip 1, Jenš Viktor 0, Halouzka Jakub 0, Petr Štěpán 0, Hrachovina Richard 0, brankáři: Lép Jiří 0, Dvorský Tomáš 0.

20. 10. 2019        TJ Nový Jičín – TJ Sokol Horka nad Moravou      26:24 (15:11)

V neděli 20. října v 15 hodin jsme nastoupili na hřišti souseda z tabulky, družstva TJ Nový Jičín. Výhodou pro náš tým mohl být fakt, že Nový Jičín v dosavadních čtyřech zápasech 2. ligy ČR mladšího dorostu získal jen jeden bod a tudíž jsme cítili šanci v Jičíně loupit cenné body. Bohužel jsme se nevyvarovali zbytečných chyb, které nás pronásledují poslední 2 kola.

Vstup do utkání byl rozpačitý z obou stran. Řada nepřesností v zakončení a nevynucených technických chyb v útočné fázi vedla k nepříliš pohledné házené. Prvních 23 minut bylo výsledkově vyrovnaných, kdy soupeř vedl vždy o 1-2 branky a mi skóre vždy srovnali. Poslední 4 minuty soupeř vyhrál 4:1 a to rozhodlo o konečném poločasovém výsledku 15:11 ve prospěch soupeře.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe našim barvám, kdy jsme dokázali snížit na stav 16:14. Jenomže díky našim stálým technickým chybám a nevyužívání ložených šancí, dokázal soupeř odskočit na rozdíl 3-5 branek Tato přetahovaná pokračovala až do závěrečných minut, kdy jsme v 60. minutě snížili na rozdíl jedné branky. Bohužel se nám nepodařilo ubránit soupeřův protiútok, ze kterého skóroval a uzavřel tak střeleckou listinu na konečné cifře 26:24 ve prospěch domácích.

Za celé utkání lze vyzdvihnout výkon brankáře Jirky Lépa, díky kterému utkání neskončilo debaklem. Dále stojí za zmínku velice slušný výkon prvním rokem staršího žáka Jakuba Halouzky, který byl platným hráčem jak v obraně, tak i v útoku, kde vsítil 3 důležité branky. Svůj standard odvedli na spojkách Adam Smahel a František Dvořák, kteří v součtu vsítil 2/3 všech našich branek. Naopak nám chyběly branky od hráčů, kteří se nezapsali vůbec do střelecké listiny. Tito hráči si musí uvědomit, že nejsou na hřišti jen na odehrávání míče, ale aby se pokusili míč dopravit za záda brankáře. Tento zápas nám nevyšel po žádné stránce, měli jsme nesoustředěnou obranu, nespočet technických chyb, minimálně 15 nevyužitých ložených šancí (neproměněný sedmimetrový hod a střelba z 6 metrů) a především jsme nechali týmového ducha v Horce.

Sestava a branky: Smahel Adam 9, Dvořák Fratnišek 8, Zgabaj Matěj 3, Halouzka Jakub 3, Klvaňa Filip 1, Jenš Viktor 0, Petr Štěpán 0, Hrachovina Richard 0, Petr Kamil 0, Pisano Renato 0, brankář: Lép Jiří 0.

13. 10. 2019        TJ Sokol Horka nad Moravo – TJ Cement Hranice 20:37 (11:17)

V dalším kole 2. ligy ČR mladšího dorostu jsme přivítali celek z třetího místa tabulky. Naši borci byli před utkáním bez bodového zisku na předposledním 10. místě a v tomto utkání jsme chtěli již bodovat. Po utkáních v prvních dvou kolech, kdy jsme se v 2. lize rozkoukávali, nás v neděli čekal sice těžký soupeř, ale naše družstvo mělo a má herní kvalitu na to, abychom soupeře potrápili a zabojovali o co nejlepší výsledek. Soupeř navíc přijel bez svých dvou hlavních opor a nejlepších střelců soutěže, tak se dal očekávat vyrovnaný boj. Počasí na házenou bylo sice dobré, ale hřiště nebylo v nejlepší kondici – mokré a kluzké…

Utkání však od úvodních minut nabíralo opačný směr, než všichni přítomní očekávali. Soupeři se dařilo vše, na co sáhl. Od velké úspěšnosti střelby, přes odražené míče, které soupeři doskákaly přímo do rukou až po naši slabou střeleckou úspěšnost. V obraně jsme nedokázali ubránit pohybově rychlejší spojky a v útoku jsme se naopak nedokázali prosadit přes soupeřovu houževnatou obranu. Chybělo nám i víc sportovního štěstíčka, které se v tomto utkání přiklonilo na soupeřovu stranu. Bohužel i taková utkání jsou. Klukům těžko něco vyčítat, snad jen střelbu, kterou směřovali do spodních částí branky na brankáře, který byl malého vzrůstu a herní kolaps ve 2. poločase, který jsme prohráli v poměru 9:20. .

Musíme se z tohoto utkání oklepat a soustředit se na další důležité zápasy, především pak na tuto neděli, kdy zajíždíme do Nového Jičína, který v dosavadním průběhu 2. ligy získal pouze 1 bod za remízu.

Sestava a branky: Smahel Adam 9/1, Dvořák František 7/1, Jenš Viktor 2, Zgabaj Matěj 2, Klvaňa Filip 0, Pisano Renato 0, Petr Kamil 0, Halouzka Jakub 0, Petr Štěpán 0, brankář: Lép Jiří 0.

6. 10. 2019          TJ Sokol Horka nad Moravou – TJ Sokol Ostrava                              20:26 (9:14)

Dalším kolem pokračovala 2 liga mladších dorostenců oblast severní Morava. V „domácím“ prostředí senické haly jsme přivítali tradičního účastníka 2. dorostenecké ligy, ostřílené kluky z Ostravy.

Ještě před začátkem utkání jsme si během rozcvičky chtěli vyzkoušet základní herní situaci (křížení), ale kluci jako kdyby v životě kříž neviděli, nevěděli, co mají dělat a nebyli schopni si pořádně nahrát. Po takovém představení mohli mít diváci strach z následně předvedené hry. Naštěstí Ostrava také nepřijela v nejlepší kondici. Obranu jsme měli poměrně dobrou, ale v útoku jsme se trápili. Pokračovali jsme v tempu, které jsme začali při rozcvičce, žádné kombinace, pouze hra 1 na 1. Ve 20. minutě si vzal soupeř time-out, během kterého bylo klukům řečeno, že bez kombinací cesta k úspěchu nepovede. Kluci si tuto radu vzali k srdci a během zbývajících 10 minut prvního poločasu zahráli několik křížů, ze kterých padlo 5 branek. První poločas jsme prohráli 9:14.

Do druhého poločasu jsme vstoupili, tak jak jsme v prvním poločase skončili. Se soupeřem jsme drželi krok a druhý poločas prohráli jen o jeden gól, což svědčilo o naší zlepšené hře. Celkový dojem z utkání je velmi dobrý. Musíme vzít v potaz, že v družstvu máme pouze 1 hráče, který je druhým rokem mladší dorostenec a minulou sezónu prakticky nehrál žádnou soutěž. Dalších 6 hráčů jsou věkově prvním rokem mladší dorostenci a zbytek 4 hráči jsou věkově starší žáci. Soupeř z Ostravy měl v kádru několik hráčů hrajících 1. dorosteneckou ligu a půlka kádru je tvořena hráčů věkově druhoročáky, kteří mají s 2. ligou již zkušenosti. Pokud kluci budou i nadále přistupovat k tréninkovým jednotkám zodpovědně jak doposud a jejich docházka bude nad 75%, věříme, že se naše výkonnost bude ještě zvyšovat a nebude trvat dlouho a budeme utkání dotahovat do vítězného konce.

 Sestava a branky: Smahel Adam 8, Dvořák František 7, Zgabaj Matěj 4, Klvaňa Filip 1, Jenš Viktor 0, Petr Kamil 0, Halouzka Jakub 0, Petr Štěpán 0, Pisano Renato 0, Hrachovina Richard 0, brankáři: Lép Jiří 0, Dvorský Tomáš 0.

22. 9. 2019 TJ Sokol Horka nad Moravou  – TJ Rožnov pod Radhoštěm 31:38 (18:17)

Po několika letech, se v neděli 22.9.2019 17:00 hod., vrátila druhá liga do Horky nad Moravou v podobě utkání mladších dorostenců proti družstvu z Rožnova pod Radhoštěm. Očekávání jak utkání dopadne, bylo veliké. Náš celek poskládaný prakticky z kluků věkově prvním rokem v mladších dorostencích doplněný staršími žáky měl sice za sebou kvalitní letní přípravu, ale v soutěžním ligovém utkání prakticky bez žádné zkušenosti. Do utkání jsme vstoupili nebojácně, ale zároveň nervózně. Naštěstí i soupeř neoplýval příliš sebedůvěrou a tak úvodní minuty nebyly házenkářsky příliš pohledné. Jediné pozitivum byl pohled na světelnou tabuli, na které ve třetí minutě svítil stav 3:0 pro naše barvy. Tento rozdíl jsme si udržovali do 16. minuty, kdy se Rožnovu podařilo srovnat na 9:9. Pak ve skóre začala přetahovaná. V průběhu zbytku prvního poločasu jsme vždy soupeři odskočili na rozdíl 1-3 branek, ale soupeř vždy dorovnal a přidal branku navíc, na což jsme opět odpověděli přetažením pozitivního výsledku na naši stranu. Minutu před koncem poločasu jsme měli opět tří brankové vedení 18:15, ale soupeř díky našim nevynuceným chybám dokázal během poslední minuty konečný stav prvního dějství korigovat na 18:17 v náš prospěch. Z naší strany byla špatná obrana, kterou jsme dokázali zastínit našim výborným přechodem do protiútoku, ze kterých jsme soupeři dávali snadné branky.

Vstup do druhého poločasu nám vůbec nevyšel. Naše obrana byly jak po obrně. Prakticky nefungovala a úvodních 6 minut druhé půle jsme prohráli 1:7. Další průběh utkání kopíroval první poločas. Se soupeřem jsme sehráli vyrovnanou partii, během které jsme se opět přetahovali v dosažných gólech, ale manko, které jsme nabrali v úvodu druhého dějství, jsme nebyli schopni více smazat jak na rozdíl 1 branky, kdy jsme v 41. minutě snížili na 25:26. V posledních 7 minutách utkání jsme vsítili pouze 1 branky. Po konečném hvizdu sudích svítil stav na ukazateli skóre 31:38 pro hosty. O výsledku utkání rozhodli 2 pasáže a to poslední minuta prvního poločasu, na kterou jsme navázali prvních 7 minut poločasu druhého, kdy tuto pasáž jsme prohráli v poměru 1:9. Z utkání si musíme vzít i pozitiva a to, že jsme dokázali se soupeřem držet krok prakticky celé utkání, nezalekli jsme se soupeřovi obrany a v útoku se nám začaly dařit kombinace, které jsme poslední dny na tréninky nacvičovali. Závěrem tohoto hodnocení můžeme konstatovat, že letní příprava a poslední tréninky nesou ovoce v podobě velice slušně předváděné hry, na kterou jistě brzy navážeme i body z utkání.

Sestava a branky: Dvořák František 11, Smahel Adam 8, Zgabaj Matěj 6, Jenš Viktor 5, Klvaňa Filip 1, Halouzka Jakub 0, Petr Štěpán 0, Pisano Renato 0, Rakus Tomáš 0, Hrachovina Richard 0.

25. 8. 2019          TJ Sokol Horka nad Moravou (turnaj)

Předposlední víkend prázdnin jsme po několika letech uspořádali turnaj pro nově vzniklé družstvo mladších dorostenců. Na turnaj se nám původně přihlásila družstva z celé republiky, mezi kterými byly týmy Legaty Hustopeče, Sokola Úvaly, Velkého Meziříčí, SK Kuřim a TJ Slovácké Slavie Uherské hradiště. V týdnu před turnajem, odřekly svoji účast první dva uvedené týmy, což nemělo negativní vliv na další průběh turnaje. Turnaj za účasti 4 celků jsme odehráli systémem každý s každým, 1x 20 min., dvoukolově. Našemu družstvu se vedlo nad očekávání, kdy dokázalo získat celkem 3 body a v mnohých utkání být rovnocenným soupeřem. Turnaj se nám vydařil a celý tým může být s předvedenou hrou spokojen. Jediné mínus je skutečnost, že se do střelecké listiny výrazněji zapsali pouze 2 hráči Franta Dvořák a Matěj Zgabaj. Dalším střelcem byl starší žák Matěj Kratochvíl. Ostatní hráči zůstali střelecky za očekáváním, nicméně svoji část podílu na odvedených výsledcích si také odnesli. Vyrovnané výsledky na turnaji jsou především odrazem naší letní přípravy, které se zúčastnilo cca 80 % týmu, což je potěšující a zejména se tato zodpovědnost hráčů kladně projevila na turnaji. Pokud chlapci ve své snaze nepoleví, budeme mít před sebou sezónu, ve které Horka bude Horka držet krok s o rok staršími soupeři.

1. kolo 1 2 3 4 Body Skóre Pořadí
Uh. Hradiště XXX 14:7 5:10 10:4 4 29:31 1.
Horka n. M. 7:14 XXX 10:10 9:10 1 26:34 4.
Kuřim 10:5 10:10 XXX 7:9 3 27:24 3.
Vel. Meziříčí 4:10 10:9 9:7 XXX 4 23:26 2.
2. kolo 1 2 3 4 Body Skóre Pořadí
Uh. Hradiště XXX 15:7 10:10 10:10 4 35:27 1.
Horka n. M. 7:15 XXX 6:12 12:10 2 25:37 4.
Kuřim 10:10 12:6 XXX 7:8 3 29:24 2.
Vel. Meziříčí 10:10 10:12 8:7 XXX 3 28:29 3.
POŘADÍDRUŽSTVOSKÓREBODY
1.Uherské Hradiště64:488
2.Velké Meziříčí51:557
3.Kuřim56:486
4.Horka nad Moravou51:713

Sestava a branky: Dvořák František 20, Zgabaj Matěj 14, Kratochvíl Matěj 7, Rakus Tomáš 3, Jenš Viktor 2, Smahel Adam 2, Halouzka Jakub 1, Petr Kamil 0, Hrachovina Richard 0, Klvaňa Filip 0, brankáři: Lép Jiří 1, Petr Štěpán 1.